Artykuły

Łódź. Wyniki II etapu konkursu kompozytorskiego "Człowiek z Manufaktury"

Po wysłuchaniu fragmentów konkursowych kompozycji czterech finalistów jury przyznało jednogłośnie I miejsce w II etapie konkursu Rafałowi Janiakowi.

2 lutego o godzinie 18.30 przed spektaklem "Eugeniusz Oniegin" na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II etapie Konkursu Kompozytorskiego na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY.

Dyrektor artystyczny TWŁ Wojciech Rodek odczytał decyzję jury, które obradowało w składzie: prof. Urszula Kryger, Elżbieta Penderecka, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Krzysztof Penderecki, dr Wojciech Rodek i dr hab. Maciej Tworek.

Po wysłuchaniu fragmentów konkursowych kompozycji czterech finalistów jury przyznało jednogłośnie I miejsce w II etapie konkursu Rafałowi Janiakowi.

II miejsce otrzymał Aleksander Nowak, a trzecie - Kamil Cieślik. Zgodnie z regulaminem konkursu jury miało wskazać jednego kompozytora do ścisłego finału, a drugiego wybierała publiczność. Na podstawie głosowania przeprowadzonego w Internecie, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Manufakturze - I miejsce otrzymała Katarzyna Brochocka.

W uroczystości wzięli udział wszyscy finaliści, a także dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara, dyrektor artystyczny Wojciech Rodek, dyrektor Manufaktury Sławomir Murawski oraz dyrektor marketingu Manufaktury Monika Długosz-Łempicka. Całość prowadził koordynator projektu CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak zgodnie z regulaminem muszą do 5 czerwca 2017 roku napisać I akt opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Koncert finałowy odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi 24 września 2017 roku w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka, ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej i Wojciecha Pszoniaka. Następnie jury wskaże laureata Grand Prix, który napisze całą operę. Premierę zaplanowano na listopad 2018 roku. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.

**

RAFAŁ JANIAK - dyrygent, kompozytor i pedagog, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, adiunkt na tej uczelni. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura (2016). W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych ,wśród nich m.in.: I nagrodę w I Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra" w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Jest też półfinalistą Conducting Competition "Donatella Flick" w Londynie (2014). Dwukrotnie był laureatem "Studenckiego Nobla" (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). Jego utwory wykonywały takie zespoły, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Sudecka a także Polski Chór Kameralny i Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej. Kompozycje artysty prezentowane były na prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Prawykonań (Katowice), Musica Polonica Nova (Wrocław), Legnickie Conversatorium Organowe, Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), Gaude Mater (Częstochowa), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Białystok), WDR - Musikfest (Münster, Niemcy). Twórczość Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą - od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno-instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Kompozycje Rafała Janiaka zostały utrwalone i wydane na wielu płytach, były wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia. Ostatnia płyta z kompozycją artysty "Real Life Song" została nominowana w dwóch kategoriach do "Fryderyków" (2016). Kompozytor w swoich utworach często sięga do gatunków klasycznych (symfonia, sonata, koncert czy trio itp.), nadając im jednak nowy, indywidualny wymiar. Nie brakuje w jego twórczości wątków eksperymentalnych, w których kompozytor poszukuje nowych form wyrazu, ekspresji czy formy. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy, prowadząc premierowe przedstawienie "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji "Don Giovanniego" W. A. Mozarta. Od 2016 roku artysta współpracuje jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji