2017 w trójmiejskich teatrach
Personifikacja Teatru Wybrzeże, inspiracja Burtonem, "Wiedźmin" - to tylko niektóre z pomysłów trójmiejskich teatrów na najbliższy rok. Kolejne miesiące zapowiadają się ekscytująco.
- W tym roku mamy 70-lecie teatru lalkowego na Pomorzu i dyrektor ukuł hasło "7 premier na 70-lecie w 2017 roku" - mówi Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura. Już 29 stycznia odbędzie się tu pierwsza zapowiadana premiera - "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" [na zdjęciu] to spektakl lalkowy a Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka - pomysłodawcy sztuki - postanowili przygotować nową wersję popularnej baśni o Jasiu i Małgosi.
- "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" to żartobliwa i momentami zaskakująca opowieść, która ma uczyć samodzielności, a jednocześnie ostrożności. Jako jedni z najbardziej uzdolnionych muzycznie członków zespołu Miniatury Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka opracowali również warstwę muzyczną spektaklu i piosenki - mówią twórcy spektaklu.
Kolejna premiera 26 lutego. Miniatura pokaże "Tramwaje", spektakl inspirowany dziecięcymi opowiadaniami o tramwajach, ze scenariuszem Romualda Wiczy-Pokojskiego, w reżyserii Michała Derlatki.
- Potem 26 marca premiera spektaklu na podstawie nagradzanej książki "Kasieńka" Sary Crossan, która opisała losy polskiej nastoletniej emigrantki w Wielkiej Brytanii. Spektakl wyreżyseruje Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka teatralna i filmowa, która dla Miniatury przygotowała słuchowisko "Tam, gdzie mieszka cisza" - zdobywcę głównej nagrody w konkursie na słuchowisko radiowe dla dzieci XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej DWA TEATRY - opowiada Kochanowska.
Plany Teatru Miniatura są różnorodne. W kwietniu pokażą spektakl inspirowany twórczością Tima Burtona, z tekstem Sandry Szwarc, w reżyserii Joanny Zdrady. - Pod koniec maja nasz dyrektor reżyseruje "Turban mistrza Mansura" pokazujący bogactwo filozofii sufickiej, na podstawie tekstu Marka Kochana. Z kolei następny sezon, we wrześniu, zainauguruje premiera "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" w reżyserii Jacka Malinowskiego, dyrektora Białostockiego Teatru Lalek. Obchody 70-lecia planujemy na grudzień - zapowiada Agnieszka Kochanowska.
Urodziny czyli Ceremonie Żałobne w Czas Radosnego Święta
Taki tytuł nosić będzie nowa, pisana na zamówienie Teatru Wybrzeże, sztuka. - Bohaterem pisanego na nasze zamówienie tekstu będzie obchodzący jubileusz siedemdziesięciolecia i pięćdziesięciolecia obecności na Targu Węglowym spersonifikowany Teatr Wybrzeże - zapowiada rzecznik teatru, Grzegorz Kwiatkowski.
2017 to też rok wyczekiwanej premiery "Zatoki" - opowieści powstałej na bazie materiałów prasowych i dokumentów dotyczących głośnej i bulwersującej sprawy, nazywanej Zatoką Świń. Impulsem do powstania spektaklu był festiwal Sopot Non-Fiction organizowany przez Fundację Teatru Boto oraz Teatr Wybrzeże, na którym wspólnie pracowali reżyser Kuba Zubrzycki i dramaturg Michał Kurkowski.
- Gdybyśmy z tą historią zatrzymali się na Sopot Non-Fiction byłoby to tchórzostwem z naszej strony. Od początku pracy na Non-Fiction wiedzieliśmy, że chcemy kontynuować ten temat i zrobić spektakl jednak sprawa otwartą było, w jakim mieście on będzie - mówi reżyser. Spektakl jest w przygotowaniu a jego premiera planowana jest na sierpień.
Teatr Wybrzeże zaprezentuje w tym roku także "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego, która będzie kontynuacją cyklu realizacji przypominających zapomniane utwory dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej. Serię zainicjowała "Kreacja" Ireneusza Iredyńskiego.
- Nad nowymi spektaklami pracować będą m.in. Grzegorz Wiśniewski, Zbigniew Brzoza i Rudolf Zioło - zapowiada Kwiatkowski. Lato w Wybrzeżu należeć będzie do "Zakochanego Szekspira" Lee Halla. - Sceniczną adaptację scenariusza Toma Stopparda i Marca Normana, wspaniałej choć niekoniecznie opartej na faktach opowieści o początkach kariery najsłynniejszego dramatopisarza wyreżyseruje Paweł Aigner - mówi rzecznik teatru.
Gdańsk stawia na Szekspira
Spektakle do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego powrócą w marcu. Pierwszym gościem na szekspirowskiej scenie będzie Teatr Wierszalin z Supraśla pod Białymstokiem, który do Gdańska przyjedzie w dniach 17-19 marca. To pierwsze spektakle z cyklu "Teatry Polskie", a w jego ramach w GTS swoje sztuki wystawią Teatr Dramatyczny z Warszawy i Teatr Provisorium z Lublina. Nie zabraknie też cyklu "Teatry Europy", a w tym wypadku nawet Świata, bo w planach GTS-u jest Tydzień Irański, Tydzień Izraelski czy Tydzień Litewski.
Natomiast w marcu ostatnia szansa, żeby zobaczyć hit przygotowany przez GTS i Teatr Wybrzeże - "Wesołe Kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera (10-12 marca). Spektakl z gwiazdorską obsadą, który w pełni wykorzystuje możliwości szekpirowskiej sceny, musi zejść z afisza i ustąpić miejsca wspomnianemu przez Grzegorza Kwiatkowskiego z Wybrzeża "Zakochanemu Szekspirowi", również w reżyserii Aignera. Jak mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik Teatru Szekspirowskiego, warto wybrać się na ostatnie spektakle, bo w ramach pożegnania z tytułem aktorzy nie będą mieli żadnych scenicznych granic.
Hajdysz podkreśla również, że najważniejszymi dla Teatru punktami tego roku są nachodzące na siebie są konferencja European Shakespeare Research Association (ESRA) i 21. Festiwal Szekspirowski.
- ESRA to największa organizacja zrzeszająca szekspirologów z całego świata. Kongres za każdym razem odbywa się w innym miejscu na świecie i po 13 latach udało się go znowu zorganizować w Polsce. Jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi Hajdysz.
Teatr nie rezygnuje też ze swojej prężnej działalności koncertowej. W najbliższych miesiącach wystąpią tam Jose Gonzalez (1 lutego), Paweł Domagała (26 lutego) czy Kings of Convenience (4 maja), a na czerwiec planowana jest kolejna edycja Dni Muzyki Ekscentrycznej.
Gdynia dramatycznie i muzycznie
Bogatą ofertę na 2017 rok przygotował także Teatr Miejski w Gdyni. Tutaj czekają nas zarówno ciekawe premiery, jak i kontynuacja spektakli z wcześniejszego repertuaru. Pojawi się więc "Cafe Luna" w reżyserii Józefa Opalskiego i "Lot nad kukułczym gniazdem" reż. Krzysztof Babicki, które miały premierę jeszcze w ubiegłym roku. Potem przyjdzie czas na nowości. Pierwszą premierą jest zaplanowana na 4 lutego "Prawda" Floriana Zellera w reżyserii Zbigniewa Rybki, w marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, na Dużej Scenie zaprezentowana zostanie "Balladyna" w reżyserii Jacka Bały.
- W naszych planach także: 10. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna w dniach 22-27 maja 2017 i 12 Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT. A na inaugurację nowego sezonu, 7 października, pokażemy sztukę Petera Quiltera "Następnego dnia rano". Reżyseruje Grzegorz Kempinsky - mówi Marzena Szymik-Mackiewicz z Teatru Miejskiego w Gdyni.
Teatr Muzyczny nie próżnuje. W jego planach adaptacja "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Przygody Geralta z Rivii będzie można oglądać od 15 września.
Wznowienia doczekają się też "Sceny miłosne dla dorosłych" Zbigniewa Książka w reżyserii Igora Michalskiego. Połączenie humoru z erotyką w brawurowych tekstach o sprawach damsko-męskich cieszyło się w gdyńskim Teatrze dużą popularnością. Dla wszystkich tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć perypetii bohaterów - nowa premiera już 31 marca.
W planie gdyńskiego teatru jest też coś dla najmłodszych widzów. "Brzechwa dla dzieci" w reżyserii Bernarda Szyca ma przybliżyć młodym widzom twórczość tego znakomitego poety.
- Wiersze Jana Brzechwy to absolutna klasyka literatury dziecięcej. Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowana historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre - opowiadają twórcy przedstawienia. Premiera 22 kwietnia.