Artykuły

Gdynia. "Edukcja Rity" gościnnie w Muzycznym

MJM Music PL/Scena Spektrum zaprasza 13 lutego o godz. 19 do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl "Edukacja Rity" z Piotrem Fronczewskim i Katarzyną Ucherską.

"Edukacja Rity" to historia  spotkania dwojga ludzi, których pozornie dzieli wszystko. Scena Spektrum przedstawia zupełnie nową interpretację współczesnego mitu o Pigmalionie. Tymczasowo "bezdomny" teatr wystawia swoje sztuki gościnnie w najciekawszych miejsca w całym kraju. Na trójmiejską premierę spektaklu zapraszamy do Teatru Muzycznego w Gdyni 13 lutego o godz.

Ona - Rita, młoda fryzjerka z niezamożnej rodziny marzy o wyrwaniu się do lepszego świata i dlatego zostaje studentką uniwersytetu otwartego. Tam trafia na  Niego  - Franka, nadużywającego alkoholu, doświadczonego profesora literatury. Ona to wulkan energii, entuzjazmu i młodzieńczej otwartości. On -  niespełniony poeta, zamknięty w sobie, zgorzkniały i zrezygnowany.

 Wkrótce okaże się, że ta przypadkowa znajomość nieoczekiwanie zmieni ich oboje...

Między nauczycielem i uczennicą, niecodzienną i niekonwencjonalną, powstaje skomplikowany system uzależnień i napięć. Frank mimo swej słabości i sceptycyzmu okazuje się znakomitym pedagogiem. Rita czyni stałe postępy, ale jednocześnie przechodzi swoistą ewolucję wtapiając się coraz bardziej w nowe środowisko ludzi "kulturalnych", którzy wiedzą, jak się znaleźć w towarzystwie. Odnajduje się w tym świecie, ale za awans społeczny płaci swoją cenę. Traci własną indywidualność, świeżość odczuwania i reakcji. Frank przeżywa to jako osobistą porażkę. Jest pełen goryczy i zastrzeżeń wobec wartości, które przyniosły mu tyle rozczarowań. Między uczennicą i mistrzem rodzi się konflikt, tym bardziej nierozwiązywalny, że podszyty jeszcze męsko-damskimi nieporozumieniami o swoistej i przewrotnej dialektyce.

***

Scena Spektrum jest przedsięwzięciem realizowanym przez Małgorzatę Maliszewską wraz z zespołem wybitnych aktorów: Piotrem Fronczewskim, Kingą Preis, Piotrem Polkiem oraz reżyserów - Andrzejem Strzeleckim i Wojciechem Adamczykiem. Oprócz przedstawień teatralnych, gościć będzie widzów na spotkaniach kulturalnych, koncertach i warsztatach.

- Scena Spektrum obejmować będzie dużą scenę, w której może zasiąść na widowni 320 osób oraz mniejszą dla 68 osób. Chcemy aby to było miejsce relaksu i spotkań kulturalnych. Oprócz zaplecza teatralnego będziemy również oferować naszym gościom również strefę relaksu oraz przytulną kawiarnię - mówi Małgorzata J. Maliszewska.

Premierowe przedstawienie na deskach Sceny Spektrum odbędzie się w kwietniu 2017, będzie to sztuka Iry Levina (autora m.in. "Dziecka Rosemary") "Śmiertelna pułapka - sztuka, dla której można zabić". W rolach głównych wystąpią m.in. Piotr Polk, Kinga Preis, reżyseria Andrzej Strzelecki.

***

Katarzyna Ucherska pochodzi z Nowego Sącza. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2016). Została wyróżniona na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi Za utrzymaną w konwencji groteski rolę Józefa Stalina w dyplomowym przedstawieniu "Mistrz i Małgorzata" (reż. Waldemar Raźniak). Jak sama mówi: "Teatr mnie skutecznie kupił już w podstawówce. Nie wyobrażam sobie bez niego życia". W styczniu 2016 roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie debiutowała rolą Henryki w "Dziewicach i mężatkach" Moliera (reż. Janusz Wiśniewski). Śpiewa też piosenki Wojciecha Młynarskiego w spektaklu Ateneum "Róbmy swoje". Wystąpiła w popularnych serialach telewizyjnych - "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Barwy szczęścia" oraz w jednej z głównych ról w "Dziewczynach ze Lwowa".

--

Piotr Fronczewski - aktor wszechstronny, wybitny i uwielbiany. Zagrał około trzystu ról teatralnych i filmowych - od tytułowego króla Edypa w tragedii Sofoklesa do Pana Kleksa według Brzechwy, od "Ślubu" i "Iwony, księżniczki Burgunda" po detektywa Marlowe'a z kryminału Chandlera, od Hamleta do kasiarza Szpicbródki. W latach 80. był gwiazdą Kabaretu pod Egidą, ale też niezwykle popularnym Frankiem Kimono - pierwszym raperem znad Wisły. Debiutował jako jedenastolatek w niewielkich rolach w Teatrze Syrena, gdzie pracował jego ojciec, oraz w Teatrze TV (zagrał m.in. Kazia w "Żołnierzu królowej Madagaskaru", 1957). Rok później wziął udział w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza. I chyba nie mógł wybrać inaczej - ukończył Wydział Aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom 1968). Należał do zespołów teatrów Narodowego, Współczesnego, Dramatycznego, dziś występuje w Teatrze Ateneum w Warszawie. Choćby w "Kolacji dla głupca" Webera, komediowym hicie granym od 14 lat. W 2015 roku ukazała się książka "Ja, Fronczewski" (rozmawiał Marcin Mastalerz). Można by powiedzieć, że tytułem nawiązuje ona do wyreżyserowanej w Ateneum przez Fronczewskiego sztuki Tankreda Dorsta "Ja, Feuerbach" - o dramacie starego aktora, dla którego powrót po siedmiu latach do teatru staje się sprawą życia i śmierci. Okazuje się jednak, że nie jest już nikomu potrzebny.

--

13 lutego 2017

Teatr Muzyczny, Gdynia

bilety dostępne są w kasach Teatru

Producent spektaklu: MJM Music PL/SCENA SPEKTRUM

przekład - Karol Jakubowicz

reżyseria - Andrzej Strzelecki

scenografia - Tatiana Kwiatkowska

muzyka i wykonanie - Szczepan Pospieszalski

Występują:

Rita - Katarzyna Ucherska

Frank - Piotr Fronczewski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji