Artykuły

Kraków. Hity nadchodzącego tygodnia

Wybór subiektywny Magdy Huzarskiej-Szumiec: W tym tygodniu czeka nas jedna teatralna premiera, szczególnie interesująca dla tych teatromanów, którzy są ciekawi nowych interpretacji klasycznych tekstów.

Dojdzie do tego w niedzielę o godz. 18 w Teatrze Ludowym za sprawą sztuki Artura Pałygi "Rewizor. Będzie wojna!" [na zdjęciu] na motywach "Rewizora" Mikołaja Gogola, którą na dużej scenie reżyseruje Małgorzata Bogajewska.

"Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie" - głosi najsłynniejsze gogolowskie stwierdzenie. Twórcy przedstawienia dochodzą tu do wniosku, że ten śmiech w dzisiejszych czasach znaczy już coś innego niż wtedy, gdy Gogol demaskował układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie.

W krakowskim spektaklu do miasta przyjedzie już nie pierwszy, ani drugi, tylko kolejny rewizor. I właśnie dlatego mieszkańcy będą nim zmęczeni i nikt nie będzie chciał się nim zajmować.

Ale on wie, jak do siebie przekonać ludzi. Popisy taneczne, wokalne i kulinarne, w ramach wszechobecnych talent show to, według rewizora, już przeżytek. Będzie starał się udowodnić, że najbardziej trendy jest teraz wojna.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Maciej Chojnacki, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka. Muzykę skomponował Bartłomiej Woźniak, choreografią zajął się Maćko Prusak. W roli Horodniczego zobaczymy Tadeusza Łomnickiego, Horodniczego młodego zagra gościnnie Maciej Namysło, a Chlestakowa Krystian Pesta.

"A Madrigal Opera" Philipa Glassa, czyli Festiwal Opera Rara

Trwa Festiwal Opera Rara, który przyciąga uwagę nie tylko krakowskich wielbicieli muzyki. Przez cały weekend od dziś do niedzieli o godz. 19 auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 będzie można usłyszeć "A Madrigal Opera" Philipa Glassa. To czteroczęściowa kameralna opera pozbawiona określonego libretta, dzięki czemu może być konstruowana przez reżysera podług jego wyobraźni, może być dowolnie kształtowana dramaturgicznie, a jedynym drogowskazem jest kompozycja Glassa.

Z tą przejrzystą i emocjonalną materią zmierzą się muzycy Capelli Cracoviensis i Krzysztof Garbaczewski, reżyser teatralny młodego pokolenia, tyleż kontrowersyjny, ile błyskotliwy, umiejętnie eksperymentujący z wykorzystaniem w spektaklach nowych mediów.

Podczas trzech wieczorów wystąpią: Michalina Bienkiewicz - sopran, Helena Po-czykowska - mezzosopran, Łukasz Dulewicz - alt, Piotr Szewczyk - tenor, Dominik Kujawa - baryton, Michał Dembiński -bas oraz Radosław Pujanek-skrzypce i Aneta Dumanowska - altówka.

Towarzyszyć będą im aktorzy: Iza Szostak, Małgorzata Gorol, Tomasz Bazan, Karol Tymiński, Paweł Sakowicz, Hiroaki Murakami.

A teraz coś dla tych, dla których weekend bez zobaczenia dobrego filmu jest weekendem stracony. Dziś wchodzi na ekrany już obsypany nagrodami, a oczekujący jeszcze na os-carowe statuetki kinowy musical pt. "La La Land".

To wyreżyserowana przez Damiena Chazella historia Mii - początkującej aktorki, która w oczekiwaniu na swoją szansę pracuje jako kelnerka i Sebastiana - muzyka jazzowego, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce.

Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej mają czasu dla siebie. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń, przekonamy się wybierając się do kin, gdzie na ekranach królować będą słynni akorzy Emma Stone i Ryan Gosling w rolach głównych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji