Artykuły

Warszawa. Premiera monodramu Andrzeja Grabowskiego

W piątek 3 lutego w Teatrze Polonia odbędzie się premiera monodramu Andrzeja Grabowskiego "Spowiedź chuligana. Jesienin" w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl będzie opowieścią o doświadczeniach, życiu i pracy zarówno poety - Jesienina, jak i znakomitego aktora - Andrzeja Grabowskiego.

"Spowiedź chuligana. Jesienin" to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów - Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego "poety przeklętego", wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był wielokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności - liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Niemal sielankowe pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie spowodowanym rozczarowaniem życiem, depresją zwiastującą katastrofę. Poezję tę cechuje niepokojący wręcz urok.

- Jesienina nie sposób nie zrozumieć, nie sposób też nie dostrzec surowego piękna tej poezji, i to bez względu na wiek czytającego. Jesienin pisze prosto, ale jest w swej prostocie niezwykle przejmujący, prawdziwy. (...) "Spowiedź chuligana. Jesienin" miała być spotkaniem starego i młodego Jesienina, czyli mnie z przeszłości ze mną obecnym. - mówi Andrzej Grabowski.

Barwnym, bogatym i różnorodnym życiem zawodowym Andrzeja Grabowskiego także obdzielić można by kilka osób, a przecież co i rusz pojawiają się kolejne nowe filmy czy spektakle, w których aktora możemy podziwiać. W tym sensie Grabowski i Jesienin są do siebie podobni - cechuje ich rozmach, głód doświadczeń, ale i subtelna melancholia. "Jam czule chory wspomnieniem dzieciństwa" - tak w jednym wierszu pisze Jesienin, a ja mówię to w spektaklu. Rzeczywiście jestem "czule chory wspomnieniem dzieciństwa" mówi wprost Andrzej Grabowski. Aktor swój monodram na podstawie poezji Jesienina po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (w 1992 r.). Nad nową, uzupełnioną w znaczenia i przefiltrowaną przez miniony czas, wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim. "Spowiedź chuligana. Jesienin" to przedstawienie, w którym splatają się opowieści poety i aktora. Będzie to teatralne spotkanie z Andrzejem Grabowskim, jakiego nie znacie!

Na przedstawienie "Spowiedź chuligana. Jesienin" wybrać się można do Teatru Polonia choćby 4-7, 13-14 i 27-28 lutego oraz w marcu, bilety są do kupienia online na stronie www.teatrpolonia.pl, a także w kasach teatru.

Spektakl powstaje w koprodukcji z Krakowskim Teatrem Scena STU.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji