Artykuły

Warszawa. Cykl koncertów na stulecie awangardy w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na spotkania ze współczesną polską awangardą muzyczną, które zaprezentują jej bogactwo i różnorodność. W programie znajdą się występy minimalistów, improwizatorów i konceptualistów. 27 stycznia cykl koncertów "Awangarda na ucho" otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów.

Awangarda na ucho

W związku z obchodami stulecia awangardy w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl comiesięcznych koncertów, które przybliżą nurty i tendencje we współczesnej polskiej awangardzie w muzyce. W programie poszczególnych wieczorów pojawi się m.in. konceptualizm, free jazz i elektroakustyka, twórcy perspektywiczni oraz nestorzy polskiej sceny awangardowej.

Nie zabraknie preparacji, dronów i partytur graficznych. Przyjrzymy się stykowi awangardy z jazzem i muzyką elektroniczną. Wybierzemy się także do Azji, pamiętając, jak ważne źródło inspiracji stanowiła dla XX-wiecznych kompozytorów kultura orientalna (od Karola Szymanowskiego po Steve'a Reicha i Terry'ego Rileya) - zapraszają organizatorzy. - Mamy nadzieję, że ów cykl pokaże odwagę, spontaniczność i żywotność polskiej awangardy muzycznej. Nie możemy obiecać, że będzie to doświadczenie miłe, łatwe i przyjemne. Z pewnością jednak nudno nie będzie.

Tak jak w przypadku wielu wydarzeń muzycznych w NInA koncerty będą rejestrowane, a następnie udostępnione online w portalu Ninateka (www.ninateka.pl).

Premiera solowej płyty Huberta Zemlera "Pupation of Dissonance"

"Awangardę na ucho" otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera (na zdjęciu), klasycznie wykształconego instrumentalisty znanego z zespołów LAM, Shy Albatross czy Slalom oraz jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów.

Zemler jest także autorem entuzjastycznie przyjętych płyt solowych: "Moped", "Gostak & Doshes" oraz "Pupation of Dissonance". Na tej ostatniej - której oficjalna premiera odbędzie się w NInA - artysta składa hołd historii muzyki perkusyjnej. Od roli dodatków barwowych w muzyce symfonicznej, poprzez odkrywanie piękna dźwięków "niemuzycznych" aż po mariaż urządzeń akustycznych z elektronicznymi. Podczas koncertu publiczność usłyszy również zaskakującą autorską aranżację jednego z utworów Steve'a Reicha.

Koncert odbędzie się w piątek, 27 stycznia o godz. 20.30 w siedzibie NInA. Wstęp wolny.

Więcej informacji:

http://nina.gov.pl/wydarzenia/hubert-zemler-awangarda-na-ucho/

Premiera drugiej płyty zespołu Saagara

Na drugiej płycie polsko-indyjskiego kwintetu Saagara, klarnecista i kompozytor, a przy tym tegoroczny laureat Paszportów Polityki w kategorii "muzyka popularna" - Wacław Zimpel poszukuje punktów wspólnych pomiędzy współczesną muzyką elektroniczną, a tradycyjnym systemem rag. W jego muzyce nie brakuje odniesień do muzyki ludowej z różnych stron świata rodem z Pakistanu, Japonii, Tybetu, Rosji, Izraela czy Maroka.

Od kilku lat w centrum zainteresowań kompozytora znajduje się muzyka karnatycka wywodząca się z okolic Bengaluru, czyli południowych Indii. Owocem tej fascynacji jest właśnie zespół Saagara, który Zimpel współtworzy z wybitnymi indyjskimi instrumentalistami. W 2015 roku ukazał się debiutancki album kwintetu zatytułowany po prostu "Saagara". Koncertowa premiera drugiego albumu odbędzie się w NInA 27 lutego o godz. 20.00. Tym razem klasycznej muzyce karnatyckiej towarzyszą brzmienia elektroniczne zaprogramowane przez Zimpla. Artysta, który przyznaje, że jego pierwsze wyobrażenia o muzyce indyjskiej były zapośredniczone przez amerykańskich minimalistów pokroju Terry'ego Rileya, sam rusza ich tropem, szukając pomostów pomiędzy europejską muzyką współczesną, a klasycznym systemem rag.

Więcej informacji:

http://nina.gov.pl/wydarzenia/saagara-awangarda-na-ucho/

Za symboliczny początek polskiej awangardy, której stulecie przypada w tym roku, przyjmuje się otwarcie I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych 4 listopada 1917 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji