Artykuły

Warszawa. 20 lat od premiery "Bzika tropikalnego" Grzegorza Jarzyny

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny". Dziś TR Warszawa to miejsce, które od 20 lat kreuje nową energię twórczą - przestrzeń debiutów i rozwoju nowych generacji artystów.

Rok 2017 będzie nową cezurą w historii TR Warszawa - zakończą się prace nad projektem nowej siedziby teatru na Placu Defilad, a w kolejnych latach rozpocznie się jej budowa. Z okazji 20. rocznicy premiery "Bzika tropikalnego" chcemy przypomnieć historię spektaklu i początków zespołu teatralnego, działającego obecnie pod nazwą TR Warszawa.

W zgodnej opinii krytyków i teatrologów data premiery "Bzika tropikalnego" i "Elektry" Eurypidesa wystawionej przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym, stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. "Bzik tropikalny" stał się także początkiem nowego rozdziału w historii Teatru Rozmaitości.

Rok po premierze Jarzyna został dyrektorem artystycznym sceny przy Marszałkowskiej. W chwili, gdy obejmował to stanowisko, był najmłodszym szefem teatru w Polsce, nie skończył jeszcze 30 lat. Pod jego kierunkiem Rozmaitości stały się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową literaturą, tematyką i językiem. Kiedy w 2005 roku "Bzik" schodził z afisza, teatr przy Marszałkowskiej (noszący nową nazwę TR Warszawa) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie.

TR Warszawa zaprasza 21 stycznia na wydarzenie "BZIK_początek". Spotkanie rozpocznie się na o godzinie 17.00 pokazem telewizyjnej rejestracji spektaklu "Bzik tropikalny" w reż. Grzegorza Jarzyny. Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów spektaklu oraz premiera monograficznego numeru "Notatnika Teatralnego" poświęconego premierze "Bzika tropikalnego" i jej pokłosiu. O godzinie 19.00 TR Warszawa zaprasza na czytanie scenicznie scenariusza spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny" w reżyserii Oskara Sadowskiego z udziałem m. in.: Agaty Buzek, Grzegorza Hardeja, Anny Ilczuk, Andrzeja Kłaka, Marty Malikowskiej, Rozalii Mierzickiej, Justyny Wasilewskiej oraz Cezarego Kosińskiego, Marii Maj i Mai Ostaszewskiej.

***

BZIK_początek

program

21 stycznia (sobota), godz. 17.00

"Bzik tropikalny", reż. Grzegorz Horst D'Albertis

pokaz spektaklu telewizyjnego (prod. TVP S.A., 1999)

czas trwania: 54 min

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów oraz na premierę monograficznego numeru "Notatnika Teatralnego" poświęconego premierze spektaklu i jej pokłosiu. W numerze m.in. wywiady z twórcami i aktorami, scenariusz spektaklu, teksty przekrojowe na temat "zwrotu styczniowego" i 20 lat działalności TR Warszawa.

miejsce: TR Warszawa, (ul. Marszałkowska 8, Warszawa), wstęp wolny

21 stycznia (sobota), godz. 19.00

Czytanie sceniczne scenariusza spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny" wg dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mister Price czyli Bzik tropikalny" oraz "Nowe wyzwolenie" z udziałem członków zespołu TR Warszawa i aktorów współpracujących.

Wystąpią m.in.: Agata Buzek, Grzegorz Hardej, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Marta Malikowska, Rozalia Mierzicka, Justyna Wasilewska oraz Cezary Kosiński, Maria Maj i Maja Ostaszewska.

reżyseria: Oskar Sadowski

(ur. 1994) debiutował spektaklem "Oni" wg Witkacego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2016 roku, asystent Krystiana Lupy

przy "Wycince".

miejsce: TR Warszawa, (ul. Marszałkowska 8, Warszawa), wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji