Artykuły

Sosnowiec. Aneta Groszyńska kierownikiem artystycznym Zagłębia

Od 16 stycznia nowym kierownikiem artystycznym Teatru Zagłębia jest reżyserka Aneta Groszyńska. Pierwszym twórcą, jakiego zaprosiła do współpracy, jest Paweł Świątek, który wyreżyseruje dramat Maksyma Gorkiego "Na dnie". Premiera zaplanowana jest na kwiecień.

W swojej pracy Aneta Groszyńska łączy działalność reżyserską i pedagogiczną. Poszukuje tematów i tekstów niewygodnych, "zamiatanych pod dywan". Szczególną rolę teatru rozumie jako miejsca spotkania, rozmowy i wspólnego doświadczania:

- W sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej brakuje merytorycznej debaty i zatracamy umiejętność rozmowy, to teatr, jako miejsce spotkania, umożliwia pielęgnowanie tych umiejętności - jest przestrzenią, w której można zabrać głos i zostać wysłuchanym i w której możemy wspólnie próbować szukać, budować i doświadczać. W ostatnim czasie Teatr Zagłębia prężnie się rozwijał i chciałabym wykorzystać ten potencjał - zapowiada nowa kierownik artystyczna.

Społeczności Teatru Zagłębia chce zaproponować działania umożliwiające żywe uczestnictwo w życiu kulturalnym i współtworzenie teatru. Planuje przygotować rozbudowany program edukacyjny wokół spektakli, cykle stematyzowanych spotkań, czytań, dyskusji i warsztatów. Tak, by zarówno publiczność, jak i sami twórcy teatru mieli poczucie ciągłego rozwoju i by mogli się nawzajem inspirować. Z tego podejścia wynikają plany repertuarowe:

- Zależy mi na pracy z artystami, którzy są otwarci na dialog z widownią. Chciałabym zaprosić do Sosnowca twórców zaangażowanych, którzy w swojej pracy zmagają się z najistotniejszymi problemami współczesności, którzy będą zadawać pytania i wspólnie z widzami będą poszukiwać na nie odpowiedzi, tak by na scenie Teatru Zagłębia powstawały spektakle aktualne zarówno pod względem formy, jak i treści - podkreśla.

Pierwszym twórcą, jakiego zaprosiła do współpracy Aneta Groszyńska, jest Paweł Świątek, który wyreżyseruje dramat Maksyma Gorkiego "Na dnie". Premiera zaplanowana jest na kwiecień.

A wcześniej, w lutym, odbędzie się premiera "Zemsty" z okazji 120-lecia teatru.

- I to jest najlepszy moment, aby zastanowić się wraz z publicznością: jakiego teatru dziś potrzebujemy? - pyta Aneta Groszyńska.

***

Aneta Groszyńska (1984 r.) jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii, skończyła też studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze (AT). Do tej pory wyreżyserowała spektakle w teatrach: Nowym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2014 r. przygotowała "Karaoke box" Iwana Wyrypajewa w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 2015 r. - "Lalkę" Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz nagradzaną "Zapolską Superstar" Jana Czaplińskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W tym sezonie "Głód" na podstawie reportażu Martina Caparrosa w Teatrze Starym w Krakowie. W 2015 r. zadebiutowała w Teatrze Telewizji spektaklem "Żyd" A. Pałygi. Od 2014 r. współpracuje z warszawskim Klubem Komediowym, gdzie zrealizowała cztery odcinki kabaretu literackiego "Fabularny przewodnik po", powracając do tradycji kabaretu literackiego.

Zamiłowanie do pracy edukacyjnej zawdzięcza takim doświadczeniom jak: Akademia Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, współpraca z Iwanem Wyrypajewem czy Piotrem Cieplakiem oraz uczestnictwu w wielu warsztatach i seminariach, m. in. w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richard w Pontederze czy w Centrum Wasiliewa w Moskwie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji