Artykuły

Warszawa. Opera Mozarta na dawnych instrumentach

Słynne "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, arcydzieło sztuki operowej, zabrzmi w Warszawskiej Operze Kameralnej z towarzyszeniem orkiestry instrumentów dawnych. Za dyrygenckim pulpitem stanie sam Friedrich Haider, jeden z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów operowych naszych czasów.

Warszawscy kameraliści to jeden z nielicznych zespołów operowych dysponujących na stale orkiestrą instrumentów dawnych - mówi "Codziennej" Alicja Węgorzewska, szefowa Warszawskiej Opery Kameralnej. - Postanowiliśmy połączyć dwie jakości, czyli potencjał orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense i naszych śpiewaków z atrakcyjną formułą przeniesienia dzieła do czasu międzywojnia XX w. Ta artystyczna wizja Marka Weissa zasłużenie została uznana za jedno z wydarzeń sezonu, kiedy WOK wystawił je pierwszy raz. Tym samym łączymy dwa światy, nowego odczytania fabuły z mistrzowskim brzmieniem dawnych instrumentów, co uznaję za poważną zachętę do tego, aby posłuchać mozartowskiej opery w takim wydaniu - zachęca Alicja Węgorzewska.

"Cosi fan tutte", co można tłumaczyć "Tak czynią wszystkie", to komedia intryg, ale również moralitet pobudzający do refleksji nad podstawowymi moralnymi nakazami wierności i miłości. Libretto "Cosi fan tutte" wykorzystuje znany w literaturze już od XIII w. motyw "zamiany narzeczonych". Ostro krytykowane za nie-moralność i frywolność dzieło jest opowieścią o zakładzie dwóch żołnierzy, którzy postanawiają sprawdzić wierność swoich narzeczonych. Niestety, okazuje się ona wątpliwa... Akcja opery rozgrywa się w aurze wesołości i wysublimowanego komizmu. Muzyka Mozarta prawdziwie angażuje się w losy bohaterów, mistrzowsko oddając ich stany emocjonalne. Samo dzieło jest od ponad ćwierćwiecza jedną z koronnych pozycji w repertuarze WOK-u. Warszawskie spektakle to wielka gratka dla melomanów, również za sprawą obecności dyrygenta. Po raz pierwszy ta znakomita opera Mozarta zostanie wykonana na instrumentach historycznych, a dzieło poprowadzi jeden z najbardziej znanych i cenionych dyrygentów na świecie, dyrektor opery w Bratysławie Friedrich Haider. Ma on w swoim repertuarze ponad 60 tytułów operowych, którymi dyryguje w największych operach na świecie. Sobotni spektakl rozpocznie się o godz. 19, a niedzielny godzinę wcześniej. Występują: Anna Mikołajczyk, Monika Ledzion/Elżbieta Wróblewska, Marta Boberska, Aleksander Kunach, Tomasz Rak, Andrzej Klimczak oraz Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej. Koncert odbędzie się w sobotę i niedzielę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji