Artykuły

Olsztyn. Premiera w Studium Aktorskim

Już w najbliższą sobotę premiera "Straconych zachodów miłości" Szekspira. To dyplom studentów Studium Aktorskiego. Podobno jest to Szekspir dla hipsterow. Reżyser zapewnia, że studenci na scenie btyszczą.

Premiera odbędzie się na Scenie u Sewruka, w budynku Studium Aktorskiego, działającego przy Teatrze Jaracza. Już scenografia zapowiada, że będzie to spektakl ciekawy. Widzowie i aktorzy nieco pozamieniali się miejscami. Klimat spektaklu tworzy ogromny, zawieszony nad zielonym krajobrazem księżyc ifigura lwa.

Ciekawy jest również sam Szekspir. "Stracone zachody miłości" to jedna zjego pierwszych sztuk. Zaczyna się jak typowa komedia romantyczna, ale nie kończy się wcale trzema weselami. Kończy się znakiem zapytania. Studenci, zktórymi rozmawialiśmy, przyznali, że "Zachody" skrywają w sobie wiele tajemnic i że zadania aktorskie, jakie mają do wykonania, nie są łatwe.

"Stracone zachody miłości" to jedna z pierwszych sztuk Szekspira

Iwo Vedral, reżyser przedstawienia, wybrał "Stracone zachody miłości", sztukę Szekspira podobno nie najlepszą, bo, jak nam powiedział, to jednak Szekspir.

Poza tym tekst jest nieoczywisty, który z racji rzadkich inscenizacji można eksplorować po swojemu. Wjego reżyserskiej interpretacji jest to historia miłości podszyta smutkiem i rozczarowaniem.

Na scenie młodzi aktorzy będą także grać na instrumentach. Vedral powiedział, ze zależało mu na uruchomieniu wyobraźni studentów. Wczoraj przyznał, że mieli do wypełnienia trudne zadanie, ale udało im się. - Na scenie błyszczą - podkreślił.

W przedstawieniu występują: Julia Chętkowska, Joanna Graczyk, Anna Maria Kosik, Alicja Piątek, Piotr Dębowski, Kamil Drężek, Jędrzej Fulara i Radosław Jamroż.

Maciej Lewandowski, rzecznik teatru, twierdzi, że "Stracone zachody miłości" to Szekspir dla hipsterow - współczesny, ironiczny i wieloznaczny.

Tymczasem nasi dorośli aktorzy odnieśli kolejny sukces. Inscenizacja "Kartoteki" w reżyserii Andrzeja Majczaka znalazła się wśród finalistów II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Przedstawień jest siedem i zostaną zaprezentowane podczas 42 Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", które odbędą się 18-23 kwietnia. Finałowe spektakle wybrane zostały spośród 50 inscenizacji, zgłoszonych przez 37 teatrów z 23 miast.

Konkurenci "Kartoteki" to m.in. "Dziady Noc Pierwsza" z Teatru Wierszalin, "Krzyżacy" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru Miniatura w Gdańsku i "Ślub" w reżyserii Anny Augustynowicz.

W "Kartotece" występują m.in. Artur Steranko (w roli Bohatera), Milena Gauer, Marzena Bergmann, Marian Czarkowski, Cezary Ilczyna i Maciej Mydlak. Do łóżka Bohatera pakują się przeróżne postaci zjego życia - czasem z butelką wódki i z pieśnią na ustach.

Spektakl jest bardzo bogaty teatralnie - plastycznie, aktorsko i muzycznie. Inscenizacja "Kartoteki" jest zawsze ważnym wydarzeniem. I tak jest tym razem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji