Urodziny Katarzyny Kobro. Z tortem w kształcie jej rzeźb
Akademia Sztuk Pięknych, Teatr Nowy oraz Lokal zachęcają do świętowania 119. rocznicy urodzin Katarzyny Kobro. W planach wystawa, konferencja o życiu i twórczości artystki, spektakle i impreza urodzinowa z nawiązującym wizualnie do rzeźb artystki tortem.
Kobro urodziła się 26 stycznia, ale świętowanie rozpoczyna się już jutro. W ASP (ul. Wojska Polskiego 121) zostanie otwarta wystawa "My spadkobiercy? Katarzyna Kobro, jej wpływ na rozwój sztuk pięknych i projektowych w teorii i praktyce artystycznej ASP w Łodzi". Kuratorkami są prof. Jolanta Wagner i dr Beata Marcinkowska.
- Sześć lat temu odnosiliśmy się do spuścizny po Władysławie Strzemińskim. Prof. Rudzka-Habisiak, nasz rektor, zaproponowała, żeby kontynuować pomysł i zapytać tym razem o Kobro - opowiada prof. Wagner. - Poprosiłam studentów i pracowników uczelni, żeby odnieśli się twórczo do tematu, nie narzucając, czy ma to być akceptacja, czy odrzucenie. Odzew był ogromny!
Ciasteczka na wernisażu
Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, plakaty i rzeźby, a także sporo tkanin. - Kobro kładła przecież olbrzymi nacisk na sztukę użytkową - wyjaśnia prof. Wagner. - Niektóre prace odnoszą się do tego, jak rewolucyjnie artystka rozumiała przestrzeń w rzeźbie. Inne do biografii Kobro i jej legendy. Kobro jest postacią mitotwórczą. Zachowało się niewiele jej prac, mało o niej wiemy. Strzemiński pisał znacznie więcej. Jesteśmy skazani na domysły.
Będą też ciasteczka w kształcie rzeźb Kobro, które będzie można w trakcie wernisażu zjeść. Studenci i pedagodzy przygotowują performance, w trakcie którego przeczytają teksty rzeźbiarki.
Dlaczego warto o Kobro pamiętać?
Prof. Wagner: - Była wielką artystką, jedną z głównych sił polskiej awangardy. Jej utopijna sztuka do dziś emanuje autentycznością. Z opracowań Kobro na temat rzeźby czerpały generacje artystów.
Po wernisażu, w piątek o godz. 13, w ASP rozpocznie się sesja "Przestrzenie Katarzyny Kobro". O życiu artystki opowie Małgorzata Czyńska, autorka wydanej przez Czarne książki biograficznej "Kobro. Skok w przestrzeń". Zaprezentowany zostanie film Józefa Robakowskiego "Rzeźbiarka". W problematykę rzeźb Kobro wprowadzą Katarzyna Słoboda, Grzegorz Sztabiński i Artur Zaguła. Izabela Stronias przedstawi projekty scenograficzne do spektakli poświęconych Kobro.
Wstęp na oba wydarzenia w ASP jest bezpłatny. Wystawę można oglądać do końca miesiąca.
Spektakl w pakiecie filmem
A 25 i 26 stycznia w Nowym będzie można zobaczyć spektakl "Kobro" [na zdjęciu] w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej (Mała Sala, godz. 19.15). 26 stycznia po spektaklu na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w Nowym wyświetlony zostanie film Wajdy "Powidoki". Cena za pakiet - 49 zł.
Imprezę urodzinową zaplanowano 27 stycznia w Lokalu (al. Schillera 13 - klub obchodów stulecia awangardy w Łodzi). Tort nawiązujący bryłą i kolorem do rzeźb Kobro pokroi Monika Buchowiec, która w spektaklu "Kobro" gra rzeźbiarkę.