Artykuły

Warszawa. Debata o przełomie 1997 roku w teatrze

Instytut Teatralny zaprasza 16 stycznia na debatę "Rewolucja? Jaka rewolucja?" poświęconą 20-leciu tzw. "zwrotu styczniowego". O tym, co nowego w teatrze przyniosły premiery "Bzika tropikalnego" Grzegorza Jarzyny i "Elektry" Krzysztofa Warlikowskiego opowiedzą Grzegorz Jarzyna, Maciej Nowak, Krystyna Duniec i Piotr Gruszczyński.

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny" (na zdjęciu). Tego samego dnia w Teatrze Dramatycznym swój pierwszy w Warszawie spektakl - "Elektrę" Eurypidesa pokazał Krzysztof Warlikowski. W zgodnej opinii krytyków i teatrologów ta data stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność.

W styczniu 2017 roku mija 20 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji chcielibyśmy porozmawiać o styczniowym przełomie i jego skutkach. Czym była teatralna rewolucja 1997 roku? Jakie wartości zbudował nowy teatr? Co wniósł do dramaturgii, aktorstwa, sztuki inscenizacji? Jakie strategie przyjął wobec zmieniających się kontekstów społecznych i politycznych? Na jakim etapie są dzisiaj jego twórcy? Czy dzisiejszy teatr potrzebuje zmiany i jakiej? Na te pytania spróbują odpowiedzieć Grzegorz Jarzyna, Maciej Nowak, Krystyna Duniec i Piotr Gruszczyński.

Spotkanie poprowadzą Dariusz Kosiński i Roman Pawłowski.

Wstęp wolny.

Z okazji premiery "Bzika tropikalnego" historię spektaklu i początków zespołu teatralnego przypomni także TR Warszawa. Tam 21 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się pokaz spektaklu telewizyjnego "Bzik tropikalny", a następnie spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów oraz premiera monograficznego numeru "Notatnika Teatralnego" poświęconego premierze spektaklu i jej pokłosiu. O 19:00 czytanie sceniczne scenariusza spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny" wg dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mister Price czyli Bzik tropikalny" oraz "Nowe wyzwolenie" z udziałem członków zespołu TR Warszawa i aktorów współpracujących, reż. Oskar Sadowski.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji