Artykuły

Spotkanie przed premierą "Powidoków", ostatniego filmu Andrzeja Wajdy

"Gazeta Wyborcza" i Akson Dystrybucja zapraszają na spotkanie tuż przed premierą polskiego kandydata do Oscara - filmu "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Spotkanie odbędzie się 11 stycznia godz. 18 w siedzibie redakcji "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10, Warszawa.

O postaci Władysława Strzemińskiego i pracy nad filmem rozmawiać będą: dr hab. Iwona Luba, historyk sztuki, współautorka książki "Zawsze w awangardzie - Władysław Strzemiński. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917", aktor Bogusław Linda, odtwórca głównej roli oraz Michał Kwieciński, producent filmu, wieloletni współpracownik Andrzeja Wajdy.

Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

O filmie:

Andrzej Wajda, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości, przedstawia historię człowieka niezłomnego - Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. "Powidoki" to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Film "Powidoki" wchodzi do kin 13 stycznia.

Goście spotkania:

Dr hab. Iwona Luba wykłada historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, kieruje zakładem Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UW. Jest autorką wstępu i redaktorem naukowym krytycznego wydania "Teorii widzenia" Władysława Strzemińskiego, wyd. Łódź, 2016 r.

Wraz z Ewą Pauliną Wawer była konsultantką scenariusza filmu "Powidoki".

W styczniu ukaże się książka Iwony Luby i Ewy Pauliny Wawer pt. "Zawsze w awangardzie - Władysław Strzemiński. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917".

Bogusław Linda - aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Jest jedną z największych gwiazd polskiego kina. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w filmie "Dagny", w 1980 roku dostał swoją pierwszą ważną rolę w filmie Agnieszki Holland "Gorączka. Dzieje jednego pocisku". Kolejny rok okazał się przełomowym w jego karierze. Wystąpił m.in. w filmach "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego. Pod koniec lat 80. zaczął grywać "twardych facetów". Współpraca z Władysławem Pasikowskim ("Kroll", "Psy" i "Psy II: Ostatnia Krew") przyniosły aktorowi popularność i status gwiazdy. W 1988 r. zadebiutował jako reżyser filmem "Koniec". Dwa lata później nakręcił "Seszele", "Sezon na leszcza" i "Jasne błękitne okna". Jest współzałożycielem Warszawskiej Szkoły Filmowej (za Filmweb.pl).

Michał Kwieciński - scenarzysta, reżyser, producent filmowy. Zajmował się realizacją różnorodnych projektów - od pełnometrażowych, przez kinowe filmy fabularne, seriale dokumentalne, spektakle teatru telewizji, po programy rozrywkowe i edukacyjne. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Barbarą Sass, Leszkiem Wosiewiczem, Filipem Zylberem, Teresa Kotlarczyk, Izabellą Cywińską. Był wiceprzewodniczącym rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (za Wikipedia.pl). Wieloletni współpracownik Andrzeja Wajdy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji