Artykuły

Marsz w imię pokoju i dobra. Orszaki Trzech Króli

Święto Trzech Króli, które zamyka okres świąt Bożego Narodzenia, ma swoją własną, piękną tradycję, która z roku na rok jest w naszym kraju coraz popularniejsza. W piątek 6 stycznia przez polskie miasta i wsie przejdą Orszaki Trzech Króli. Przyjrzyjmy się tym, które odbędą się na Śląsku.

Orszak Trzech Króli w Katowicach będzie oczywiście największym, więc przygotowania do niego trwają już od jakiegoś czasu.

Orszak przygotowuje cały sztab

- Od kilku miesięcy działa sztab orszaku. To grupa osób, która z jednej strony przygotowuje całą logistykę, na przykład zabezpieczenie trasy, ale też program artystyczny - opowiada o realizacji przedsięwzięcia Piotr Lebek, koordynator projektu.

- Pracują między innymi nad scenariuszem, który jest w tym roku realizowany z prawdziwym rozmachem - w przeciwieństwie do lat ubiegłych na trasie przemarszu będą stały podesty sceniczne. Teksty przemówień przygotowywane są wraz z aktorami Teatru Śląskiego podczas warsztatów teatralnych. Dzieci w szkołach kompletują kolorowe stroje - każdy z króli reprezentować bowiem będzie inny kontynent. W tym roku w orszaku pojawią się zatem samuraje, afrykańskie bębny, chiński smok oraz - oczywiście - reprezentacja kontynentu europejskiego - tłumaczy Lebek.

Co więcej, dla uczestników katowickiego orszaku przygotowane zostały przez KZK GOP specjalne udogodnienia. Między katedrą a NOSPR-em będą kursowały darmowe autobusy. Dzięki temu uczestnicy orszaku, będą mogli zaparkować pod katedrą i wrócić autobusem z NOSPR lub na odwrót. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13 - zaraz po mszy świętej w katedrze. Na trasie zaplanowano cztery stacje. Między katedrą a NOSPR-em stanie również scena, na której będzie można kolędować wraz z góralskim zespołem.

Orszaki na całym Śląsku

Katowice to oczywiście nie jedyne miasto, w którym zaplanowano przemarsz orszaku Trzech Króli. W Turzy Śląskiej odbędzie się trzeci Orszak Trzech Króli, który o godz. 11 rozpocznie się mszą świętą w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. Po zakończeniu mszy ruszy orszak, a jego finał będzie miał miejsce przy żywej szopce. Podczas orszaku odbędzie się też zbiórka na cele misyjne.

Bielsko-Biała proponuje podobny program: o godz. 10.30 mszę w kościele św. Maksymiliana, godzinę później przemarsz orszaku w kierunku Starego Rynku. O 12.30 uczestnicy orszaku wraz z zespołem Dzień Dobry będą mogli do woli kolędować w centrum miasta.

Śpiewnik dla każdego

Piekary Śląskie dla uczestników orszaku przygotowały śpiewniki i korony. O godz. 10.30 odbędzie się msza w kościele Trójcy Przenajświętszej, a między 11.30 a 13.00 wszyscy przejdą do żywej szopki przy Bazylice Najświętszej Maryi Panny.

Również w Bytomiu każdy chętny otrzyma śpiewnik.

- Dystrybucja materiałów rozpocznie się w poszczególnych strumieniach, na które podzielony jest główny orszak - mówi ksiądz Adrian Ziaja, odpowiedzialny za organizację wydarzenia od strony kościelnej. - Mamy trzy części: żółtą, niebieską i czerwoną. Około godz. 15 wyruszą one ze swoich punktów zbiórek, by spotkać się na rynku o godz. 15.25. Później przeczytamy Ewangelię i będziemy wspólnie kolędować - opowiada ksiądz.

Tarnowskie Góry rozpoczną orszak o godz. 12.15 spod kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tradycyjnie skończy się on pod stajenką na rynku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji