Artykuły

Przed premierą

Wczoraj przed po­łudniem, w foyer opery spotkali się melomani z realizatorami dwóch premierowych spektakli, które bę­dą przedstawione w najbliższą so­botę i niedzielę. Dyrektor opery Mieczysław Dondajewski konse­kwentnie realizuje swoje zamie­rzenia i przypomnieć trzeba, że podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami zapowiedział orga­nizowanie poranków muzycznych, zatytułowanych "Przed premierą". Gospodarzem wczorajszego po­ranku był Wojciech Krolopp - dyre­ktor Poznańskiego Chóru Chłopię­cego "Polskie słowiki". O ostatniej fazie przygotowań do premiery "Pimpinone" Telemanna mówił re­żyser Jan Kulma, który już po raz trzeci podjął się realizacji tego po­godnego spektaklu. Po raz pier­wszy reżyserował go w roku 1967. Wczoraj można też było obejrzeć przepiękne kostiumy według projektów zmarłej już, znakomitej Zo­fii Wierchowicz. Agnieszka Dondajewska i Józef Frakstein wykonali finałową scenę kłótni małżeńskiej z "Pimpinone".

"Samson i Dalila" Camilla Saint-Sansa to wielka i tragiczna opera. Kompozytor najpierw zamierzał stworzyć oratorium. Reżyserii spe­ktaklu podjął się Robert Skolmo­wski, który mówił o roli muzyki w tym przedstawieniu, baletu i ogro­mnego chóru. A także o koncepcji tej realizacji. Wspominał też o trudnej pracy wykonawców nad partiami muzycznymi i zmaga­niach się z... językiem francuskim. Duetu Dalili i Arcykapłana wysłu­chaliśmy w wykonaniu Barbary Krahel i Macieja Krzysztyniaka.

Podczas wczorajszego spotka­nia, mówili nie tylko realizatorzy, sporo pytań zadawali melomani, którzy tłumnie przyszli do opery w niedzielne przedpołudnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji