Artykuły

Gdańsk. Roztańczona Metropolia

"Uchodźcy", "Werter" - to tylko dwa z tytułów taneczno-teatralnych, które zostaną zaprezentowane na tegorocznej odsłonie imprezy "Metropolia jest okey".

Gdańskie Centrum św. Jana, 29 grudnia, zamieni się w miejsce spektakli tanecznych i teatralnych. W programie imprezy pojawią się przedstawienia z pogranicza sztuk.

Swoją uwagę warto zwrócić na spektakl teatru tańca pt. "Uchodźcy. Testigo Documentary" [na zdjęciu]. Sztukę, która swoją premierę miała w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w klubie Żak, reżyseruje Patryk Gacki. Inspiracją dla artystów jest sytuacja uchodźców z ogarniętej wojną Syrii.

- Tancerze skupiają się jednak nie na kwestiach politycznych, ale na dramatycznych losach jednostek, zmagających się z brakiem schronienia, żywności, poczucia bezpieczeństwa. Twórcom zależało na zobrazowaniu jak najbardziej realistycznie i wiarygodnie - za pomocą ruchu - stanów psychicznych towarzyszących ucieczce - piszą o spektaklu organizatorzy. Sztuka oparta jest na zdjęciach Macieja Moskwy - członka tytułowego Testigo Documentary. Na scenie zobaczymy Michała Łabusia, Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego. Artyści po raz kolejny udowodnią, że za pomocą tańca można opowiedzieć ważną, trudną historię.

Do Gdańska powracają także tancerki i performerki Anna Haracz i Iwona Olszowska. W listopadzie wystąpiły w gdańskim Żaku ze swoim spektaklem tanecznym "Przenikanie". Tym razem przygotowały coś nieco innego ale wciąż utrzymanego w ich stylu - żywiołowym, harmonijnym i delikatnym jednocześnie. W Gdańsku tancerki zaprezentują się w programie "Natura ruchu - duet na dwa sola". Tego dnia także performance taneczny Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza. "Werter" to propozycja dla odważnych.

Czwartek, 29 grudnia, godz. 19, "Metropolia jest okey"

Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji