Wieści z teatrów
Wieczór kawalerski w Bagateli
W piątek 18 maja na Scenie na Sarego w teatrze Bagatela odbędzie się pierwszy, przedpremierowy pokaz Wieczoru kawalerskiego Robina Hawdona w reżyserii Pawła Pitery. Gala premierowa odbędzie się w czerwcu.
Jak zapowiadają spektakl organizatorzy? „Iskrzący dowcipnymi dialogami Wieczór kawalerski jest lekką, niepozbawioną delikatnego erotyzmu, klasyczną angielską farsą. Wszystko zaczyna się rankiem, kiedy po mocno zakrapianym wieczorze kawalerskim przyszły pan młody budzi się obok pięknej, ale zupełnie nieznajomej dziewczyny. Z konieczną pomocą spieszy mu zatem najlepszy przyjaciel i niczego nieświadoma, acz rezolutna pokojówka” — możemy przeczytać w zapowiedzi.
Scenografię przygotowała Joanna Schoen. Obsada: Ewelina Starejki, Karolina Chapko/Justyna Schneider, Magdalena Walach/Anna Rokita, Alina Kamińska/Ewa Mitoń, Adam Szarek/Maurycy Popiel, Paweł Okraska/Marek Kałużyński, Sławomir Sośnierz/Krzysztof Bochenek.
Blackbird w Tarnowskim Teatrze
Tarnowski Teatr zaprasza w sobotę 19 maja o godz. 19.15 na najnowszą premierę. Sztukę Blackbird Davida Harrowera wyreżyserował Tomasz Gawron.
Nagradzany tekst Harrowera opowiada o miłości zakazanej, stawia pytania dotyczące seksualności i tożsamości. W kameralnej sztuce spotykają się 27-letnia Una i 55-letni Ray, których piętnaście lat wcześniej połączyło uczucie. Ray za romans z 12-letnią wówczas Uną trafił do aresztu. Gdy po latach myślał, że ponownie ułożył sobie życie, w jego biurze czeka go konfrontacja z dawną znajomą. Autorzy spektaklu przywołują fragment piosenki Blackbird Beatlesów: „Kos śpiewa w środku nocy/ Podnosi złamane skrzydła i uczy się latać/ Przez całe swoje życie/ Tylko czekałeś na ten moment, by się przebudzić”. O przebudzeniu z lotu w stronę ciemności, tak by stać się wolnym podobnie jak John Lennon i Paul McCartney, mieli marzyć bohaterowie dramatu Blackbird.
„Uciec, wzbić się w powietrze i być wolnym poza prawem i moralnością: Chcieli wznieść swoją zakazaną miłość poza społeczeństwo, poza niemożliwość. Dziś spotykają się po latach. Podnoszą złamane skrzydła i na nowo chcą się uczyć latać. Po to, by stać się wolnym. Wolnym od siebie” — czytamy w zapowiedzi. Występują: Matylda Baczyńska, Ireneusz Pastuszak, Katarzyna Jurek i Aleksandra Ogiela.
Podsłuchany horyzont Tranströmera w Salonie Poezji
Polska wizyta szwedzkiego noblisty zainspirowała twórców Krakowskiego Salonu Poezji do przyjrzenia się jego poezji. W niedzielę 20 maja o godz. 12 w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się spotkanie Podsłuchany horyzont, czyli przegląd poezji Tomasa Transtrvmera. Czytają Katarzyna Krzanowska-Peszek i Juliusz Chrząstowski, a muzyczną oprawą spotkania zajmą się: Tomasz Kupiec (kontrabas), Adam Niedzielin (fortepian), Leszek Szczerba (saksofon). Wstęp wolny.
Gdzie są Żydzi z Goldhammera?
Pytają pracownicy tarnowskiego teatru, który zaprasza mieszkańców Tarnowa — i nie tylko — do dzielenia się swoimi wspomnieniami na temat tarnowskich Żydów.
„Czy wiesz, że przed wojną 45 proc. mieszkańców Tarnowa było Żydami? Czy wiesz, że mieszkali tu od XV wieku? Chodzili tymi samymi ulicami, co Ty, oddychali tym samym powietrzem? Może mieszkasz w kamienicy, z którą związana jest ciekawa historia lub legenda? Może przy drzwiach masz mezuzę i nigdy nie wiedziałeś, skąd się tam wzięła? Może Twój dziadek miał przyjaciela Żyda, ale po wojnie nie zobaczył go już nigdy?” — tymi pytaniami teatr stara się rozbudzić mieszkańców do opowieści.
Wspomnienia i refleksje posłużą napisaniu scenariusza tekstu o tym wątku tarnowskiej historii. Można przesyłać je na adres a.wakulik@teatr.tarnow.pl. Możliwy jest także kontakt telefoniczny: 784 976 027.
Dżem w Tarnowie
W poniedziałek 21 maja o godz. 19 na Dużej Scenie Tarnowskiego Teatru odbędzie się koncert Dżem — akustycznie in memoriam Edwarda Żentary. W ten sposób teatr chce uczcić pamięć aktora teatralnego, filmowego oraz reżysera, który od lipca 2008 do 25 maja 2011 roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym tarnowskiego teatru, a który zmarł blisko rok temu. Na scenie będzie można usłyszeć m.in. takie przeboje Dżemu, jak: Wehikuł czasu, Whisky, Lunatycy, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii.