Artykuły

Dylematy i pytania nadal aktualne

Historię współczesnych bezdom­nych, walczących o prawo do godnego pochówku jednego z nich, opowiedzia­ną przez Janusza Głowackiego, pokaże premierowo początkiem listopada Tar­nowski Teatr im. L. Solskiego. Spek­takl wyreżyseruje Tomasz Piasecki.

"Antygona w Nowym Jorku" to polski dramat współczesny, opublikowany po raz pierwszy w miesięczniku Dialog w 1992 ro­ku. Janusz Głowacki napisał tę sztukę na za­mówienie waszyngtońskiego teatru Arena Stage. "Antygona..." odniosła duży sukces, tekst przetłumaczono na ponad dwadzie­ścia języków. Zarówno tytułem, jak i treścią sztuka nawiązuje do "Antygony", antycznej tragedii Sofoklesa.

Akcja "Antygony w Nowym Jorku" roz­grywa się w ciągu jednej nocy w nowojor­skim Tompkins Square Park, w środowi­sku tamtejszych bezdomnych. Bohaterami sztuki są m.in. Sasza, bezdomny pięćdziesięcioparoletni, rosyjski Żyd; Anita, bez­domna Portorykanka, lat około czterdziestu i Pchełka, czterdziestoparoletni bezdomny Polak. Anita wypytuje Saszę o Johna, swo­jego ukochanego. Dowiaduje się, że John nie żyje i ma zostać pochowany jako wyję­ty spod prawa. Kobieta jest oburzona, posta­nawia dopilnować, by John został pochowa­ny z należytym szacunkiem - w parku. Jedy­nym rozwiązaniem jest wykradzenie zwłok ukochanego. To oczywiście skrót opisanej historii. Janusz Głowacki niemal codziennie widział bezdomnych tułających się po par­kach Nowego Jorku. Niemniej jednak "An­tygona w Nowym Jorku" nie jest dokumen­talnym zapisem życia bezdomnych ani do­kładnym portretem niektórych z nich.

Tarnowska publiczność miała już okazję oglądać "Antygonę w Nowym Jorku" poka­zaną tu wiosną 1998 roku, w reżyserii Stani­sława Banasia; główne role zagrali m.in. Ma­rek Kępiński i Elżbieta Gruca. Po kilkuna­stu latach Tarnowski Teatr im. L. Solskiego ponownie proponuje sztukę Janusza Głowac­kiego, tym razem w reżyserii Tomasza Pia­seckiego.

- Sztuka "Antygona w Nowym Jorku" jest przerażająco aktualna także i dzisiaj. Nie tylko poprzez nawiązanie do antyku i tamte­go wyboru mniejszego zła, wyboru pomiędzy prawem boskim a ludzkim, ale także poprzez pokazanie prawa dogodnego życia i prawa do godnej śmieci, godnego odejścia, pochówku. To problemy bliskie w pewnym sensie także i nam, bo przecież dziś wystarczy, że komuś tylko noga się powinie, straci pracę, a staje się bezdomnym - mówi Tomasz Piasecki.

W tarnowskiej premierze "Antygony w Nowym Jorku" wystąpią Mariusz Szaforz (Policjant), Tomasz Piasecki (Sasza), Moni­ka Kufel (Anita), Marian Jaskulski (Pchełka) i Jerzy Ogrodnicki (John). Premierę zapla­nowano na 6 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji