Cela ojca Maksymiliana
Kolejna rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbego i urodziny prof. Kazimierza Brauna są pretekstem do zorganizowania teatralnego wydarzenia. Tarnowski Teatr pokaże spektakl pt. "Cela ojca Maksymiliana", według tekstu i w reżyserii prof. Brauna. Premierę zaplanowano na 18 czerwca.
W Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego trwają próby przed premierowym przedstawieniem pt. "Cela ojca Maksymiliana", według tekstu prof. Kazimierza Brauna. Planowana premiera wiąże się z obchodami 70. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego w obozie w Auschwitz. W Polsce rok 2011, uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jest Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Na Rok św. Maksymiliana prof. Braun napisał trzy dzieła: "Maximilianus , "Cela ojca Maksymiliana oraz "Mój syn, Maksymilian". "Maximilianus" i "Cela Ojca Maksymiliana" to zapisana w formie sztuk teatralnych historia życia św. Maksymiliana - franciszkanina, przełożonego klasztorów, misjonarza, kaznodziei, wykładowcy, publicysty, dziennikarza, redaktora i wydawcy, a od początku II wojny światowej opiekuna tysięcy wysiedlonych i prześladowanych. Aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz dobrowolnie ofiarował życie za skazanego na śmierć głodową współwięźnia. W 1982 r. Maksymilian został ogłoszony świętym męczennikiem.
W spektaklu według scenariusza i w reżyserii prof. Kazimierza Brauna wystąpią gościnnie Janusz Grzesz (o. Maksymilian) oraz tarnowscy aktorzy: Ireneusz Pastuszak (Brat starszy), Piotr Hudziak (Brat młodszy), Mariusz Szaforz (Ciemny) i Monika Wenta-Hudziak (Śpiewaczka). Premiera odbędzie się 18 czerwca o godz. 19.
Planowana premiera związana jest z innym jeszcze jubileuszem, który Tarnów i Tarnowski Teatr chcą zaakcentować i uczcić. To 75. rocznica urodzin prof. Kazimierza Brauna. Kazimierz Braun jest uznanym nie tylko w Polsce, ale i w świecie reżyserem, uczonym i pisarzem. Przez wiele lat kierował sceną Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, a następnie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, reżyserował w wielu teatrach polskich oraz w USA, Kanadzie, Irlandii, Niemczech, wykładał we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu oraz na uniwersytetach amerykańskich. Wyreżyserował ponad 150 widowisk teatralnych i telewizyjnych, wydał ponad 40 książek, wśród których są prace naukowe o teatrze oraz powieści i dramaty o znanych Polakach.
Prof. Kazimierz Braun związany jest z Tarnowem poprzez więzy rodzinne. W 2003 roku wyreżyserował na tarnowskiej scenie sztukę "Europa", a w 2009 roku "Upadek kamiennego domu" Romana Brandstaettera.
W dramacie historycznym "Tarnowski wiatr niepodległości" prof. Braun przedstawił wydarzenia prowadzące do ogłoszenia przez Tarnów, po 146 latach niewoli, niepodległości 30 października 1918 roku. Tarnowski Teatr zamierza wydać tę sztukę w najbliższym czasie.