Łódź. Konkursowa prezentacja opery z udziałem Małgorzaty Walewskiej
5 stycznia 2017 r. o godz. 18:30 Teatr Wielki zaprasza na pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery "Człowiek z Manufaktury"Y ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej.
Bohaterem nowej opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański - jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników. Opera CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY będzie nawiązywać treścią do historii łódzkiego fabrykanta i współczesnych losów jego tekstylnego imperium.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Do 20 grudnia 2016 roku Jury wyłoni trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni przez Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi, Pawła Gabarę, do współpracy przy publicznym wykonaniu fragmentów opery.
- Założenie całego projektu jest wielopoziomowe - z jednej strony umożliwia kompozytorom realizację ich artystycznych ambicji, z drugiej - w niecodzienny sposób zwraca uwagę na Łódź i jej bogatą, wielokulturową historię - mówi Paweł Gabara. Poszczególne etapu konkursu będą publicznie udostępniane i oceniane. Pragniemy, aby nasi widzowie partycypowali w procesie konkursowym, identyfikowali się z powstającym dziełem. Opera nie należy do łatwych gatunków. Natomiast - dzięki tego typu działaniom - chcemy tę materię nieco oswoić.
Pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY odbędzie się 5 stycznia 2017 o godz. 18:30 na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Publiczność będzie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu - w koncercie, połączonym z próbą otwartą i spotkaniem artystycznym z kompozytorami, biorącymi udział w finale konkursu. Widzowie będą mogli wybrać najlepszą ich zdaniem kompozycję. Na podstawie głosowania Jury oraz Słuchaczy/Widzów i Internautów (głosowanie internetowe zakończy się o północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku), zostanie wybranych dwóch kompozytorów, którzy przejdą do III etapu (jeden wybrany przez Jury, drugi przez Publiczność).
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 30 stycznia w południe. Kompozytorzy zakwalifikowani do III etapu otrzymają zadatki w kwocie 5 tysięcy złotych na napisanie I aktu opery. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych. Prapremiera utworu odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku na terenie Manufaktury w Łodzi zostanie zaprezentowana wersja plenerowa opery.
W Jury konkursu zasiadają: kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof KorwinPiotrowski. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.
***
Szczegóły dotyczące przebiegu konkursu są dostępne na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Łodzi: www.operalodz.com w zakładce konkurs.
Bilety w cenie 15 zł do nabycia:
na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.