Artykuły

Komeda, Hłasko i Chopin

Teatr Nowy rozpoczął współpracę z warszawska IMKĄ. W piątek (16 grudnia) w Łodzi odbędzie się premiera pierwszej koprodukcji przygotowanej w ramach projektu „Duo-Polis Kulturalne Warszawa-Łódź". Komedę wyreżyserowała Lena Frankiewicz.

Osią dramaturgiczną tekstu Jarosława Murawskiego są spotkania Krzysztofa Komedy m.in. z Romanem Polańskim i Markiem Hłaską.

— Chcemy też spojrzeć na kompozytora z prywatnej, domowej perspektywy, w tym matkującej mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej — mówi Frankiewicz (w Teatrze Jaracza zrealizowała w poprzednim sezonie Wassę Żeleznową). — Najciekawsza w tej bogatej, zakończonej absurdalną śmiercią biografii, jest tęsknota kompozytora za duchowością, która w naszym spektaklu reprezentowana jest przez muzykę.

Ciężar popularności

Tomasz Karolak, który wcieli się w postać Hłaski, dodaje: — Komeda miał więcej zamówień na muzykę do filmów niż Ennio Morricone. Kołysankę z Dziecka Rosemary słychać było w Stanach z każdego samochodu. Hłaskę zapraszano do Hollywood, zachęcano go do napisania scenariusza do serialu telewizyjnego. Odnieśli ogromny sukces, ale nie unieśli ciężaru popularności, pogubili się. O tym też opowiada nasz spektakl.

Budulca do scenariusza dostarczyły dokumenty, materiały archiwalne i wiele publikacji — pomocne okazały się m.in. spisane przez Tomasza Lacha wspomnienia Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński. W tekście przytoczono fragmenty wywiadu, którego Zofia Komedowa udzieliła przed śmiercią „Gazecie Wyborczej". Mierząc się z legendą Komedy, realizatorzy spektaklu opowiadają też o polskiej kulturze.

— W spektaklu Komeda spotyka się z Fryderykiem Chopinem. Wprowadzenie innego, przedwcześnie zmarłego kompozytora na emigracji w trudnych dla Polski czasach pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy — dodaje Frankiewicz.

Gwiazdorska obsada

Na scenę, oprócz Karolaka, wyjdą Mateusz Janicki (w tytułowej roli), Iwona Bielska, Monika Buchowiec, Delfina Wilkońska, Michał Bieliński i Adam Kupaj. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Katarzyna Borkowska. Choreografię powierzono Mikołajowi Mikołajczykowi. Za muzykę i aranżacje odpowiada Olgierd Walicki. Na żywo zagra Paweł Dobrowolski.

Premiera Komedy — w piątek o godz. 19.15, w Małej Sali Teatru Nowego (ul. Zachodnia 93). Kolejne spektakle — w sobotę o godz. 19.15 oraz 21 i 22 stycznia. Na grudniowe przedstawienia nie ma już biletów. W IMCE spektakl będzie prezentowany 13 stycznia.
Duo-Polis

Projekt „Duo-Polis Kulturalna Warszawa-Łódź" rozpoczęła wymiana spektakli. Do Łodzi przyjechały Dzienniki według Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, do Warszawy — Kobro w reż. Iwony Siekierzyńskiej.

Kolejnym łódzkim spektaklem pokazywanym w IMCE będzie Brygada szlifierza Karhana w reż. Remigiusza Brzyka.

Drugą premierą Nowego w tym sezonie będzie farsa Michaela Frayna Czego nie widać w reżyserii Pawła Dangla (5 stycznia, Duża Sala; spektakl prezentowany będzie przedpremierowo w sylwestra).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji