Artykuły

Kraków. "Głód" wg Martina Caparrosa od soboty na scenie narodowej

"Głód" wg głośnej książki Martina Caparrosa przeniosła na deski teatralne Aneta Groszyńska. Spektakl, który może przypominać musical, będzie można od soboty oglądać na scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Reportaż argentyńskiego pisarza porusza problem głodu. Wydawnictwo Literackie, które wydało w tym roku książkę, w opisie publikacji podaje, że co dziewiąty człowiek nie ma co jeść, na głód cierpi łącznie ponad 795 mln ludzi.

- Każdy, kto przeczytał książkę Caparrosa, zmaga się z potrzebą odpowiedzi na pulę informacji i emocji, które książka zawiera, wywołuje. Nasz spektakl także zrodził się z takiej potrzeby - powiedziała w środę dziennikarzom reżyserka.

Jak zaznaczyła, książka liczy ok. 720 stron, natomiast tekst spektaklu - ok. 60. - Treściowo chcieliśmy wycisnąć z książki jak najwięcej. Mam nadzieję, że dzięki formule, jaką jest spektakl, udało się nam skondensować pewne tematy. Przywołujemy tyle, ile możemy, przede wszystkim bohaterów, rzeczy, które były dla nas wyjątkowe i z którymi chcieliśmy się uporać - wyjaśniła.

Spektakl może przypominać musical. Reżyserka przyznała, że taka forma to rodzaj "ucieczki", próba poradzenia sobie z trudnym tematem. Nie zabraknie też ironii i żartu. - Takie narzędzia pomagają komunikować się z ciężkimi tematami. Chcemy przy pomocy muzyki, ironii, żartu stworzyć przestrzeń, w której widzowie poczują się dobrze. Ale chcemy też nakłonić do refleksji na tym, dlaczego my czujemy się dobrze, skoro tyle osób żyje poniżej standardów? - mówiła reżyserka.

Scenografia spektaklu ma imitować kontener, którym pomoc humanitarna dociera do krajów Trzeciego Świata. W obsadzie przedstawienia są: Szymon Czacki, Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska i Małgorzata Biela.

Martin Caparros przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że głód był jednym z najważniejszych czynników kształtujących cywilizację. Z jego książki wynika - jak podaje Wydawnictwo Literackie - że problem głodu wpłynął na różne dziedziny życia i nauki, m.in. na filozofię, sztukę, ekonomię, rolnictwo, gospodarkę.

By napisać obszerny reportaż Argentyńczyk podróżował po świecie, przemierzył m.in. Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Aby zrozumieć problem, pisarz odwiedził nie tylko przeludnione slumsy, ale i wielkie biurowce, siedziby światowych firm.

"Głód" należy do bestsellerów ostatnich miesięcy. Książka zdobyła wiele pozytywnych recenzji.

Aneta Groszyńska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Wyreżyserowała m.in. "Sex, drugs and rock and roll" w Teatrze Powszechnym w Warszawie, "Pamiętniki wałbrzyszan: Chodźcie, Zbudujemy Sobie Eine Stadt" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Zajmuje się też pracą pedagogiczną - prowadzi warsztaty pracy z ciałem i głosem.

Zdjęcie z próby przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji