Artykuły

Lublin. "Mistrz i Małgorzata" z Teatru Osterwy w TVP Kultura

26 grudnia o godz. 18:00 TVP Kultura wyemituje premierowo spektakl "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Spektakl jest adaptacją klasycznej powieści Michaiła Bułhakowa. Reżyser, Artur Tyszkiewicz, postanowił spojrzeć na tekst ze specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie. Woland (w tej roli gościnnie Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego w Warszawie) przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem Varietes spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy samych siebie mogli poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią bawić się z człowiekiem.

W recenzjach z przedstawienie czytamy: "reżyser świetnie oddał klimat powieści. Mrok, tajemnica, pogranicze jawy i snu. "Mistrz i Małgorzata" to spektakl metaforyczny, pełen symboli, w którym Artur Tyszkiewicz delikatnie podsuwa swoje rozwiązania, ale to widz jest kluczem do ich interpretacji. Przede wszystkim jednak to świetne przedstawienie" (Kacper Sulowski "Diabli wszystko załatwią").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji