Artykuły

Opole-Zakopane. Instytut Sztuki będzie pracował z Teatrem Witkacego

Ten legendarny teatr zaprosił do współpracy grupę artystów z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, który stworzy dla niego scenografię.

Od kilku tygodni dr hab. Bartosz Posacki, mgr Paulina Ptaszyńska i mgr Michał Misiura przygotowują scenografię do spektaklu "Rozmowy z diabłem" według tekstu Leszka Kołakowskiego, w reżyserii Marka Wrony.

To nie pierwszy wspólny projekt uniwersytetu i Teatru Witkacego.

Cztery lata temu grupa artystów z opolskiej uczelni jako jedna z pierwszych w Polsce przygotowała spektakularną scenografię mappingową do przedstawienia "OFF Niepodległość" w reżyserii Szymona Hieronima Budzyka.

Mapping, czyli...

Mapping to trójwymiarowy pokaz integrujący obrazy wyświetlane z multimedialnych projektorów z realną przestrzenią.

Opolscy artyści tworząc taką wizualizację w technologii 3D wykorzystują również inne formy artystyczne, takie jak animacja poklatkowa, wideo czy rysunek. Ich fantastyczne niepowtarzalne projekty wielokrotnie już doceniono w Polsce i za granicą. Nie wszystko, co potrzebne jest do współpracy z Teatrem Witkacego można przygotować z wyprzedzeniem. - Praca nad mappingiem na potrzeby tego teatru jest bardzo wymagająca. Choć scenariusz i wstępna wizja znane są od jakiegoś czasu, to sztuka kształtuje się praktycznie do momentu jej wystawienia - zauważa Bartosz Posacki. - Na scenie trzeba zsynchronizować muzykę, scenografię tworzoną na żywo i aktorów, którzy improwizują. Taka jest poetyka tego teatru, a my mamy przygotować taką projekcję, by w miarę szybko i sprawnie można ją było na miejscu dostosować do realiów spektaklu - mówi.

- Piekło na potrzeby przedstawienia będzie osadzone we współczesnej scenerii, która nie będzie tak od razu, w sposób oczywisty kojarzyć się z piekłem - mówi Posacki. - Chcemy budować stopniowo atmosferę niepokoju.

Można spodziewać się spektakularnych efektów, biorąc choćby pod uwagę ostatnie przedsięwzięcie artystów z IS: w Off Niepodległości przeprowadzono casting, podczas którego wykorzystując nagrania wideo zespół wygenerował za pomocą animacji cyfrowej humanoidalne roboty, wchodzące w interakcję z aktorami. Na scenografię wlewała się ropa, a nad publicznością latał helikopter.

Studenci też pracują

W Teatrze Witkacego ostateczna decyzja o tym, czy sztuka jest gotowa, podejmowana jest kilka dni przed premierą: podczas specjalnego pokazu zamkniętego podejmują ją aktorzy i dyrektor teatru.

Do pracy nad projektem dla Teatru Witkacego zaproszeni zostali także studenci, którzy przygotowują oprawę wizualną do koncertu Palfy Gróf, który uświetni premierę sztuki.

Prapremiera sztuki odbędzie się 18 grudnia, premiera zaplanowana jest na koniec stycznia 2017 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji