Artykuły

Legnica. Zespół Modrzejewskiej kończy objazd Teatr Polska

Bolesławiec to ostatni przystanek na tegorocznej trasie legnickiego spektaklu "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. Finałowe przedstawienie grane będzie w czwartek 15 grudnia o 19, w sali kina "Forum" Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

"Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (na zdjęciu) (premiera w grudniu 2013 roku) to pierwsza część "trylogii wiejskiej" duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak), której dopełnieniami były sztuki "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" (2015) oraz "Czasami księżyc świeci od spodu" (2016) zrealizowane na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. To sztuka z pogranicza jawy i złego snu, której akcja toczy się współcześnie w izolowanej społeczności polskiej wsi. Łączy w sobie cechy ludowego moralitetu i mrocznego thrillera z elementami rubasznego humoru. W balladowej formie dramat poszukuje odpowiedzi na odwieczne pytanie - skąd się bierze zło w człowieku? Opisuje też ludzką potrzebę bezzwłocznego wyparcia winy i zapomnienia. "Akcja pełna jest błyskotliwych obrazów. Oglądamy kukiełki i niemal szekspirowskich bohaterów pospołu" - zauważył w recenzji Leszek Pułka.

Sztuka duetu legnickich aktorów, dramatopisarzy i reżyserów to najlepszy tekst dramatyczny Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2014) i laureat głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2014). Sztuka zwyciężyła także Wałbrzyskie Fanaberie (2015) oraz plebiscyt dolnośląskich dziennikarzy na najlepszy spektakl trzyletniego legnickiego cyklu Teatr Opowieści (2012-2015).

Legnicki teatr po raz piąty uczestniczył w programie Teatr Polska, ogólnopolskim przedsięwzięciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Tegoroczną podróż rozpoczął 12 października w Jarocinie, po czym odwiedził także Gostyń, Krotoszyn, Żary i Brzeg Dolny. Bolesławiec jest ostatnim etapem na tej trasie. Każdorazowo prezentacjom spektaklu towarzyszyły teatralne warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Podobnie będzie w finałowej odsłonie objazdu w trakcie zajęć, które poprzedzą przedstawienie i rozpoczną się o godzinie 17.00 w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł" Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

- Metodami improwizacji teatralnej, która daje dużą swobodę wypowiedzi i pozwala osobiście doświadczyć emocji związanych z treścią spektaklu, podejmiemy problem przemocy psychicznej, która jest szczególnie dotkliwa w małych społecznościach (rodzina, szkoła, grupa sąsiadów), bo pochodzi od bliskich i znanych. Dzieje się tak dlatego, że reguły panujące w takich grupach bardzo często poświęcają dobro jednostki w imię, uważanego za ważniejsze, dobra wspólnoty - objaśnia cel zajęć Joanna Rostkowska, pedagog, kulturoznawca i instruktor teatralny.

Inspiracją dla realizowanego już po raz ósmy projektu Teatr Polska była działalność Teatru Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował objazdy spektakli przemierzając wiele, nawet kompletnie peryferyjnych, miejscowości na ziemiach całej ówczesnej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji