Artykuły

Wałbrzych. Trzy spektakle Dramatycznego na Boskiej Komedii

Obfity w wyjazdy rok wałbrzyskiego "Szaniawskiego" kończy się w Krakowie. W konkursie Paradiso 9. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie wezmą udział trzy spektakle Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Konkurs Paradiso to prezentacje najciekawszych teatralnych produkcji roku 2016 zrealizowanych przez młodych twórców. Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest konkursowa formuła przeglądu. Spektakle oceni międzynarodowe jury złożone z kuratorów z Izraela, Nowej Zelandii i Korei.

13 grudnia, dwukrotnie, na dużej scenie Łaźni Nowej pokazany zostanie "Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy" (na zdjęciu) w reżyserii Magdy Szpecht. W spektaklu biorą udział wałbrzyscy aktorzy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz muzycy na stałe związani z Filharmonią Sudecką.

14 grudnia, również dwukrotnie, tym razem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zagrają "Cynkowi chłopcy" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Debiutujący reżyser zaadaptował dla wałbrzyskiej sceny reportaż nagrodzonej Noblem Swietłany Aleksijewicz, traktując reportaż jako punkt wyjścia do dyskusji o okrucieństwach i mechanizmach wojennych.

W końcu 16 grudnia, znów dwukrotnie na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuk wałbrzyski Teatr zagra "Zapolską Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)" reż. Aneta Groszyńska. W tym opartym na sztuce Jana Czaplińskiego spektaklu młoda reżyserka nie tyle nawet przybliża sylwetkę bodaj jednej z bardziej niedocenionych polskich pisarzy i dramatopisarzy, ale bardziej nawet - pokazuje, że nigdy nie dowiemy się, jaka w istocie była Gabriela Zapolska.

Pokazami w Krakowie wałbrzyski Teatr Dramatyczny kończy festiwalowy rok. W 2016 roku Teatr gościł w Gdyni na 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port (z trzema spektaklami), w Kaliszu na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, w Lublinie na 21. Konfrontacjach Teatralnych, w Zabrzu na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona", w Koszalinie na 7. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr, w Warszawie na KORCZAKu 2016, w Poznaniu na Malta Festival 2016, w Rzeszowie na 03. Festiwalu Nowego Teatru oraz we Wrocławiu w przeglądzie Platforma Dolnośląska podczas Olimpiady Teatralnej.

Dodatkowo Teatr po raz czwarty uczestniczył w programie TEATR POLSKA, prezentując spektakl "Zapolska Superstar" w ośmiu miastach, w trzech województwach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji