Artykuły

Warszawa. Lech Majewski w kinie Atlantic, frymark w IT

W tym tygodniu m.in. spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim, giełda rekwizytów i plakatów w Instytucie Teatralnym i prapremiera "Personaggi: Euridice" Andrzeja Kwiecińskiego w Nowym Teatrze.

Fotograf warszawski

Od piątku, fundacja Archeologia Fotografii, ul. Generała Władysława Andersa 13. Wstęp wolny.

Fotografka Antonina Gugała sportretowała witryny ponad osiemdziesięciu zakładów fotograficznych działających na terenie Warszawy. Efekt można obejrzeć na wystawie "Fotograf Warszawski" w Fundacji Archeologii Fotografii. Częścią ekspozycji jest też zbiór portretów autorki, zdjęć paszportowych, których wykonanie zleciła fotografom we wszystkich udokumentowanych zakładach. Wystawę oglądać można do 18 grudnia w pn., czw., pt., sb. i nd. w godz. 10-17, wt. i śr. w godz. 10-19

***

Świąteczny Frymark Teatralny [na zdjęciu]

Sobota, godz. 12-20, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1. Wstęp wolny.

Instytut Teatralny zaprasza na coroczny frymark. Na giełdzie teatraliów ze stołecznych teatrów będzie można kupić rekwizyty, kostiumy, plakaty, programy, a także książki teatralne dla dzieci i dorosłych. W garderobach, na schodach, a nawet w łazience Instytutu chór eksperymentalny Gre Badanie założony przez aktora Seana Palmera śpiewać będzie utwory z "Pastorałki" Leona Schillera. Można się przyłączyć do wspólnego kolędowania. Oprócz tego świąteczne zdjęcia z fotobudki, pieczenie pierników i malowanie bombek.

***

Sagrada Familia w Muzeum Powstania Warszawskiego

Sobota, godz 20. Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

To nie architektoniczny transfer, to koncert Krzysztofa Kobylińskiego, który stworzył zbiór utworów "Sagrada Familia", nawiązujący do słynnego dzieła Antonio Gaudiego. Muzyka Krzysztofa Kobylińskiego powstała podczas pobytu kompozytora w Barcelonie i jest fortepianową transkrypcją wrażeń, jakie na nim wywarła ta budowana sto lat barcelońska katedra. Krzysztof Kobyliński w ramach koncertu przedstawi repertuar jako solową improwizację jazzowo-klasyczną.

***

Weekend z Lemem i Szymborską

Sobota, godz. 19 i niedziela, godz. 18. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", ul. Anielewicza 6. Wstęp wolny.

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na dwa weekendowe wydarzenia. W sobotę z okazji 20-lecia przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej odbędzie się polska premiera utworu "Rozmowa z kamieniem" izraelskiej kompozytorki Elli Sheriff inspirowanego wierszem Wisławy Szymborskiej i dedykowanego muzeum Polin. Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc. A w niedzielę podczas wieczoru poświęconego pisarzowi Stanisławowi Lemowi obejrzymy dokumentalną biografię Lema w reżyserii Borysa Lankosza i spotkamy się ze znawcami jego życia i twórczości: Wojciechem Orlińskim i Agnieszką Gajewską.

***

Kwieciński o Orfeuszu i Eurydyce

Niedziela, godz. 20.30, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Prapremiera "Personaggi: Euridice" kompozytora Andrzeja Kwiecińskiego. W utworze dwudziestu czterech śpiewaków wykonuje swoistą choreografię, taniec gestów, a punktem wyjścia jest mit o Orfeuszu i Eurydyce. Libretto w języku włoskim autorstwa Nathalie Gendrot oparte jest na "Georgikach" Wirgiliusza oraz "Metamorfozach" Owidiusza. Wystąpią Chór Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa. Dyrygent: Szymon Bywalec.

Bilety: 20 zł

***

Debata "Co dalej z Białorusią?"

Poniedziałek, godz.18., Teatr Polski, Scena Kameralna, Karasia 2, wejście od Sewerynów. Wstęp wolny.

Ośrodek Karta, TV Biełsat i Teatr Polski zapraszają na debatę: "Co dalej z Białorusią?" - w 25. rocznicę rozwiązania na terenie Białorusi Związku Sowieckiego i 20. rocznicę wydarzeń, po których powstała Karta '97. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Andreja Sannikaua "Białoruska ruletka", które fragmenty przeczyta Andrzej Seweryn. W rozmowie udział wezmą: Andrej Sannikau, prof. Stanisłau Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut i Zbigniew Gluza. Część oficjalną zakończy minikoncert białoruskiego muzyka Pawła Arakeliana. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: promocja@karta.org.pl.

***

Spotkanie z Lechem Majewskim

Poniedziałek, godz. 18.30, kino Atlantic, ul. Chmielna 33

Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz, twórca wybitnych filmów, takich jak np. "Wojaczek" czy "Basquiat - Taniec ze śmiercią". W kinie Atlantic odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim. Poprzedzi je pokaz jego filmu pt. "Młyn i krzyż". Wstęp wolny po wypełnieniu formularza na stronie kina Atlantic w zakładce "Wydarzenia" do piątku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji