Artykuły

Warszawa. Prońko, Zapendowska i Wocial trenują młodzież w "Zaciszu"

Od września Dom Kultury "Zacisze" proponuje młodzieży udział w dwóch muzycznych projektach: "Świat musicalu" i "Voice of Zacisze - warsztaty muzyczno-wokalne" z najlepszymi polskimi pedagogami i artystami.

W "Świecie musicalu" młodzież zmierzyła się z musicalem i repertuarem grupy Queen. Praca koncentrowała się w trzech obszarach sztuki: taniec, wokal, grafika. Były momenty mierzenia się z Demonem z "Rapsodii z Demonem" i utworem "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Praca nad wokalem przebiegała z Jakubem Wocialem, aktorem musicalowym Teatru Rampa. W grupie tanecznej Santi Bello, tancerz i choreograf skoncentrował się na balecie, hip-hopie i klasycznym jazzie. I wreszcie grupa graficzna zajęła się tworzeniem plakatu teatralnego do "Rapsodii".

Motywem przewodnim całego projektu był musical "Rapsodia z Demonem" stworzony do przebojów legendarnej grupy Queen. To muzyczno-taneczne widowisko połączyło prace nad wokalem, tańcem i grafiką i zaowocowało mini-pokazem w Teatrze Rampa 3 grudnia 2016 r.

Dziękujemy wspaniałym artystom i uczestnikom. Mamy nadzieję, że w bliskiej przyszłości dojdzie do podobnego spotkania.

Oto, co o projekcie mówią uczestnicy:

Niezapomnianym przeżyciem były dla mnie warsztaty prowadzone przez Jakuba Wociala, mojego idola, którego do tej pory mogłam podziwiać tylko z widowni.

Daria Nowikowska, lat 16

Warsztaty były dobrą zabawą i sposobem na otwarcie (choć na chwilę) dla dziecka nieśmiałego.

Mama Malwiny Dutkowskiej

Udział w tym projekcie był bardzo rozwijający. Wzmocnił mnie. Dodał mi pewności siebie i odwagę do śpiewania całą sobą, a elementy tańca jeszcze to wzmocniły. W projekcie "Świat musicalu" podobało mi się wszystko. Atmosfera w teatrze była bardzo fajna. Dopełniali ją instruktorzy, którzy byli cierpliwi, mili i zabawni.

Malwina Dutkowska, lat 12, grupa wokalna

Pierwszy raz pracowałem przy tworzeniu plakatu. I nauczyłem się, jak robi się dobry plakat. Poznałem osobę, która profesjonalnie tworzy plakaty. Mogłem zobaczyć Teatr Rampa od wewnątrz. Uważam, że projekt "Świat musicalu" był bardzo inspirujący.

Antoni Moskal, lat 9

Nauczyłam się różnych technik rysowania. Fajne było malowanie rękami i to, że do głowy wpadały mi nowe pomysły.

Aleksandra Grabarczyk, lat 11, grupa graficzna

Projekt był dla mnie formą odpoczynku, łapania pozytywnej energii, ciepłej atmosfery. Ważne było śpiewanie piosenek legendarnego zespołu QUEEN. Nauczyłam się, jak przekazywać dobrą energię tych piosenek, pracy w grupie. Bardzo podobała mi się praca z prawdziwymi zawodowcami. Ważne rozmowy. Program. Efekt końcowy.

Oliwia Dziadul, lat 13, grupa wokalna

Zobaczcie pokaz finałowy: https://www.youtube.com/watch?v=mc_S0_-x0oc

***

Voice of Zacisze: warsztaty muzyczno-wokalne z Krystyną Prońko

Przed nami dwa ostatnie spotkania warsztatowe z Krystyną Prońko (8 grudnia) i Lidią Sycz (15 grudnia).

Ogromne wsparcie warsztatowe, profesjonalizm i niesamowita atmosfera. Tak w ogromnym skrócie można podsumować trwający projekt "Voice of Zacisze". Wybitni pedagodzy i gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in. Anna Żaczek-Biderman i Kamil Mokrzycki z Sound'n'Grace, Elżbieta Zapendowska i Andrzej Głowacki prowadzą warsztaty z młodzieżą z zespołu Voice of Zacisze.

Oprócz części warsztatowej, w której położony jest nacisk na ćwiczenia rozluźniające ciało, rozgrzewające aparat mowy, ćwiczenia oddechowe, emisyjne, harmoniczne w trójgłosie i elementy improwizacji rytmicznej i dźwiękowej, duże znaczenie ma klimat, otwartość i dystans artystów do swojego zawodu.

Dla Julii Jadczyszyn szczególnie cenne w warsztatach z Anną Żaczek-Biderman i Kamilem Mokrzyckim było to, że nauczyła się prawidłowo prowadzić głos i ciało na scenie.

Warsztaty z Elżbietą Zapendowską troszeczkę przypominały telewizyjny talent show "Must Be the Music". Były emocje i cała seria cennych wskazówek dotyczących ustawienia dźwięków, głosek, ale też zachowania na scenie, trzymania mikrofonu i wykorzystania statywu.

Najbardziej podobało mi się to, że p. Elżbieta poświęciła swoją uwagę każdemu z nas - mówi Pola Deptuła. A Gabriela Bazoberry Ordonez dodaje, że warsztaty poleciłabym ze względu na to, że prowadząca wyraża bardzo szczerą, profesjonalną opinię, dzięki której można inaczej spojrzeć na swój śpiew.

Trzeci warsztat poprowadził Andrzej Głowacki. Zwracał uwagę na budowanie napięcia, tworzenie historii i wpływie na odbiorców. Jest zdania, że jeśli wykonawca nie chce wstrząsnąć publicznością lub wywrzeć na niej wpływu to nie powinien wychodzić na scenę. Cieszy nas, że chce do nas powrócić i popracować z młodzieżą nad ciałem, bo jak mówi oczy, ręce, twarz, też śpiewają.

Zapraszamy do kibicowania młodzieży w zdobywaniu cennej wiedzy.

Więcej: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/3165

Szczególnie zależy nam na popularyzacji projektów, dlatego zapraszamy do publikowania materiałów i rozmów z nami. Chętnie wraz z młodzieżą zaprezentujemy je szerszej publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji