Artykuły

Rok dla kultury

Rok 2016 w słupskiej kulturze wiązał się z ważnymi jubileuszami, m. in. 70-leciem Teatru Lalki Tęcza i 50-leciem Festiwalu Pianistyki Polskiej. Był to również rok zmian i ożywiania przestrzeni miejskiej. Ważne zmiany zagościły w teatrach. Dzięki inicjatywie dyrektora Dominika Nowaka Nowy Teatr stał się sceną dostrzeganą w całym kraju - pisze Daniel Klusek w Głosie Pomorza.

Kultura miała być na wyciągnięcie ręki i tak też się stało. Dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym i Narodowym Centrum Kultury na ulicy Wojska Polskiego powstała ciekawa galeria plenerowa. Społecznie zaangażowana wystawa plakatów Plakatatak to z kolei pierwszy efekt współpracy z Goethe Institut.

Kontynuacją działań w przestrzeni miasta był letni projekt, podczas którego dziedziniec ratusza zamienił się w strefę kultury i wypoczynku z cyklicznymi pokazami kina plenerowego, koncertami, animacjami dla najmłodszych, grami planszowymi i zajęciami fitness. Wielkim sukcesem i zwieńczeniem tych działań była Noc w Ratuszu - na kilka godzin przestrzeń urzędu zamieniła się w miejsce tętniące muzyką, pełne ludzi pokazujących efekty swoich twórczych i zawodowych pasji.

Ożywianie przestrzeni miejskiej wiązało się również z powstawaniem kolejnych murali.

Dzięki zaangażowaniu Słupskiego Ośrodka Kultury i rosyjskiego artysty i lokalnych twórców na ulicy Bema możemy od kilku miesięcy podziwiać "Słowiańskie bratanie". Kolejne cztery murale powstały dzięki pozyskaniu przez władze miasta sponsora. Ich tematami są różne oblicza sztuki - od teatru lalek, przez malarstwo po architekturę aż do muzyki.

Ważne zmiany zagościły również w teatrach. Dzięki inicjatywie dyrektora Dominika Nowaka Nowy Teatr stał się sceną dostrzeganą w całym kraju. Co ważne, otwierający sezon spektakl "Ulica" [na zdjęciu] był adaptacją prozy słupskiego pisarza Daniela Odiji. Rozgłos przyniósł teatrowi konkurs na sztukę o życiu Violetty Villas. Zwycięski tekst przeniesiono na scenę dzięki współpracy z krakowskim Teatrem Nowym. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się polepszyć warunki na Małej Scenie, a także w holu teatru.

Przekazane rządowe wsparcie pozwoliło na remont Państwowego Teatru Lalki Tęcza, który dostał nowe życie. Foyer przekształcono w miejsce animacji teatralnych i przestrzeń wystawową. 70. urodziny teatru stały się też okazją do hucznego świętowania. Zorganizowano Międzynarodowy Konwent Lalkarski "Wokół źródeł". Blisko dwa tygodnie mieszkańcy i turyści mogli uczestniczyć w warsztatach teatralnych i spektaklach pokazujących szeroki wachlarz technik lalkarskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji