Artykuły

Wybory aktorów, czyli zmiany na krakowskich scenach

Choć nie żegnają się z publicznością, przestają być częścią zespołów. Mowa m.in. o Grzegorzu Mielczarku z Teatru im. Słowackiego i Krzysztofie Zarzeckim ze Starego Teatru.

Grzegorz Mielczarek odchodzi z Teatru im. Słowackiego; będzie jego pracownikiem do końca lutego. Grał w tym teatrze od IV roku studiów, dzięki rolom w nim, jak i Teatrze STU, otrzymał w roku 2014 Nagrodę Teatralną im. S. Wyspiańskiego, (10 lat wcześniej miał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa), w minionym sezonie w plebiscycie tego teatru został wybrany najbardziej popularnym aktorem, jego role przynosiły mu też uznanie krytyków z Polski, czego potwierdzeniem ostatnia ankieta redakcji „Teatru”.

Dlaczego postanowił odejść?

– „Gdzieś wewnętrznie czuję, że ta zmiana jest mi potrzebna. Nie chcę, by ta decyzja była wiązana z ostatnimi zmianami w moim teatrze. Spędziłem w nim 15 lat, to moja ukochana scena, zachowam z tego teatru piękne wspomnienia i nic tego nie zmieni. Bardzo dziękuję dyr. Orzechowskiemu, że mnie przyjął do tego teatru. Życzę koleżankom i kolegom wszystkiego najlepszego”.

Jak nam powiedział Grzegorz Mielczarek, mimo odejścia, nie chce rozstawać się ze swymi rolami w spektaklach: Niżyński. Zapiski z otchłani, W mrocznym mrocznym domu, Nie całkiem wesoła historia, Solaris, Narodziny Fryderyka Demuth, który jeszcze w tym roku zostanie przeniesiony do Teatru Telewizji.

– „Jeśli się okaże, że te tytuły zostaną na afiszu, chętnie do tych ról będę wracał”.

— „To prywatna sprawa aktora, ja tego nie komentuję” — powiedział nam dyrektor naczelny „Słowackiego”, Krzysztof Głuchowski. — „Nie rozstajemy się w gniewie”.

Aktor, na pewno nie zamierza opuszczać Krakowa, tu nadal pracuje jako pedagog PWST, tu gra w Teatrze STU — Biesy, Wyzwolenie, Wesele, Body Art.

Zmianie ulegnie też skład zespołu Narodowego Starego Teatru. Opuści go Krzysztof Zarzecki (na etacie do 31 grudnia) partnerujący m.in. Dorocie Segdzie w Do Damaszku Jana Klaty.

– „Zdecydowały o tym względy osobiste, a nie wybory artystyczne. Będę tęsknić za teatrem, który był dla mnie najważniejszym miejscem twórczych spełnień” — mówi nam Krzysztof Zarzecki. Zapewnia też, że będzie grał w spektaklach, które współtworzył dotąd w „Starym”. Był to m.in. Hamlet Krzysztofa Garbaczewskiego i Sprawa Gorgonowej Wiktora Rubina.

Warto w kontekście zmian w zespole zwrócić uwagę, że Narodowy Stary Teatr opuściła we wrześniu Małgorzata Hajewska-Krzysztofik znana między innymi ze znakomitych ról w spektaklach Krystiana Lupy. — „Jeśli w repertuarze teatru będą spektakle z moim dotychczasowym udziałem, nadal będę w nich grać” — mówi.

Do zespołu „Starego” dołączyła za to Małgorzata Gorol. Aktorka wcześniej związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji