Artykuły

Pamiętajcie o artystach

Witold Sadowy o koncercie i spotkaniu z dobroczyńcami Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

We wtorek 22 listopada 2016 roku w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie odbył się niezwykły koncert zatytułowany "Pamiętajcie o artystach". Dedykowany nie tylko artystom weteranom, ale przede wszystkim licznym darczyńcom, wspierającym ten dom od lat. A stało się to wszystko za sprawą wyjątkowego człowieka. Naszego kolegi. Wielkiego społecznika Krzysztofa Szustera. Znakomitego organizatora i pomysłodawcy. Hojnego opiekuna domu w Skolimowie i szczodrego darczyńcy. Działającego wspólnie z małżonką Moniką Szuster. Przemiłą i uroczą osobą. Reprezentującą firmę myśliwską "M.K. Szuster". Całym sercem oddaną sprawom Skolimowa. A Krzysztof jako aktywny członek Fundacji Skolimowskiej wraz z prezes Marleną Miarczyńską, bezinteresownie zaangażowaną w pomoc artystom oraz drugim równie uczynnym członkiem Fundacji Ryszardem Rembiszewskim zorganizowali to piękne i niezapomniane spotkanie. Rozpoczęło się częścią oficjalną, w sali na parterze, wypełnionej po brzegi darczyńcami i pensjonariuszami, od przyznania tytułu "Dobrodzieja Domu Artysty Weterana. Otrzymał go dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Pan generał Grzegorz Gielerak, któremu podlega Szpital Miejski na Szaserów, wraz z pamiątkową maską teatralną, ręcznie wykonaną przez znaną artystkę malarkę i rzeźbiarkę Marynę Szollosi. Instytut sprawuje pieczę nad artystami mieszkającymi w Skolimowie. Specjalne wyróżnienie otrzymali Państwo Andrzej i Ewa Kurantowie. Związani z Grupą Producentów "Klasa" w Klementowicach, od lat bezinteresownie zaopatrujący artystów w świeże warzywa i owoce. Podziękowaniami i kwiatami obdarowano także sekretarkę oddziału ratunkowego Szpitala na Szaserów, Panią Anetę Skorupkę. Szczególnie oddaną pensjonariuszom. Ponadto dwie Panie organizujące aukcję obrazów i pokazy mody na rzecz Skolimowa - Agnieszkę Michalczyk, prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery i Małgorzatę Malińską-Tomorowicz, dyrektor Fundacji oraz Monikę Szuster. Podziękowano także gorąco kilku osobom i instytucjom, które wyremontowały pokój, w którym zamieszka wkrótce Zofia Kucówna. Ze specjalnym podziękowaniem i nadzieją na jeszcze lepszą troskliwość o artystów weteranów zwrócił się Krzysztof do Pani Anny Solnickiej-Hell, kierowniczki Domu Aktora. Nieobecnego Olgierda Łukaszewicza, prezesa Związku Artystów Scen Polskich, reprezentowała jego żona, Grażyna Marzec. Usprawiedliwiając jego nieobecność związaną z ważnymi sprawami, których nie można było odłożyć.

W części artystycznej wystąpili młodzi, wybitnie utalentowani soliści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" przygotowani przez dyr. Zbigniewa Cierniaka. Wspaniali śpiewacy. Rewelacyjni tenorzy. O przepięknej barwie głosu - Piotr Koprowski i Michał Borkowski. Z niezwykłą lekkością ciągnęli górne "C" w nieskończoność. Od dawna nie słyszałem takich głosów. A obok nich równie doskonałe barytony - Sławomir Danielewski, Jacek Kapica i Dariusz Żaczek oraz basy - Piotr Szołka, Wojciech Patrzyk i Maciej Nocuń. Prości, bezpośredni, z wdziękiem. Wszyscy uzdolnieni także aktorsko. Akompaniował im doskonale Krzysztof Janczyk. Rozentuzjazmowana publiczność nie chciała ich puścić ze sceny. Bisom nie było końca. Jestem nimi oczarowany. Śpiewali wspaniale włoskie piosenki i arie operetkowe. Część z repertuaru Jana Kiepury. Po koncercie odbył się bankiet z szampanem i winem, którego fundatorami byli znowu przywoływani tu wielokrotnie Monika i Krzysztof Szusterowie. Dużym powodzeniem cieszył się również polski cydr Dobroński. Podarowany przez producentów Państwa Agnieszkę i Jacka Jantoniów.

Było sympatycznie i rodzinnie. Długie przyjacielskie rozmowy i gratulacje. Ja też pełen euforii, oczarowany młodymi wykonawcami z zespołu "Śląsk" rozmawiałem z nimi i komplementowałem. Przyjechali do Domu Aktora razem z innymi wspaniałymi ludźmi kierowani potrzebą serca, pokonując 600 kilometrową trasę w obie strony, aby zaśpiewać bezinteresownie i uświetnić wieczór "Pamiętajmy o artystach".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji