Artykuły

Walim. Nietypowy powrót do przeszłości

Owacją na stojąco, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej walimskiego Centrum Kultury i Turystyki, zakończyła się premiera spektaklu muzycznego "Polska 120". To zainspirowane powojennymi zdjęciami widowisko okazało się niepowtarzalnym powrotem do przeszłości.

Historia spektaklu rozpoczęła się od niezwykłego znaleziska, gdy na strychu pewnej kamienicy w Walimiu w starych walizkach znaleziono pudełko ze 120 kliszami, częściowo skatalogowanymi lub szczątkowo opisanymi, którymi zaopiekował się Łukasz Kazek. Po kilkumiesięcznej profesjonalnej obróbce, na ponad 800 czarno-białych fotografiach z lat 1947-1952, ukazał się "świat, którego już nie ma". Fotografie przedstawiały codzienne życie ówczesnych mieszkańców Walimia. Od chrzcin, komunii, wesel, przez wydarzenia sportowe i kulturalne, po zwykłe, powszednie zajęcia, czy też krajobrazy. Autorem zdjęć był pierwszy powojenny osadnik w Walimiu Filip Rozbicki - nieżyjący już organista kościelny.

Dziś zdjęcia te w magiczny sposób ożyły, zaś większość osób na nich utrwalonych ponownie zyskała tożsamość.

To przypadkowe zdarzenie stało się inspiracją do powstania projektu muzycznego zrealizowanego przez Tetr Lalki i Aktora w Wałbrzychu pt. "Polska 120" w reżyserii i na podstawie scenariusza Martyny Majewskiej. Scenografię przygotowała Anna Haudek, muzykę skomponował Dawid Majewski, natomiast projekcją zajął się Jakub Lech. Konsultantem historycznym wydarzenia był Łukasz Kazek.

Premiera spektaklu odbyła się właśnie w Walimiu, miejscu, w którym rozpoczęła się cała historia. Scena CKiT zamieniła się w swoistą pracownię fotograficzną, w której pojawiały się postacie wyjęte ze zdjęć Filipa Rozbickie-go, bądź stworzone ze wspomnień osób sfotografowanych przez niego. Osoby utrwalone na fotografiach, do których udało się dotrzeć, były honorowymi gośćmi na spektaklu.

W miniony piątek (18 listopada) odbyła się wałbrzyska premiera "Polska 120" w siedzibie Teatru Lalki i Aktora (więcej o tym w innym miejscu naszej gazety). Z kolei 25 listopada spektakl będzie można obejrzeć w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, natomiast 26 listopada w głuszyckim Centrum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji