Artykuły

Wrocław. Interdyscyplinarny festiwal "Lille meets Wrocław"

Performance, warsztaty, prezentacje - organizatorzy Lille meets Wrocław zapraszają na wydarzenia, które dzieją się na pograniczu różnych dziedzin sztuki.

Część z nich jest jednorazowa, inne trwają przez kilka festiwalowych dni. Są też takie punkty programu, które choć nie angażują bezpośrednio artystów, to z kulturą i sztuką mają wiele wspólnego i są ważne zarówno dla twórców, jak i publiczności.

Tak jest na przykład z prezentacją zainicjowanego przez Fondation de France programu Nowi Patroni. Jego założeniem jest umożliwienie mieszkańcom i organizacjom podjęcie inicjatywy i wejście w rolę zleceniodawcy lub patrona dzieła sztuki. Innowacja, jaką niesie ze sobą program, to takie myślenie, żeby zlecenie było zrealizowane w wyniku działania patrona, artysty i mediatora przy wsparciu funduszy prywatnych i publicznych. Poprzez równe zaangażowanie i podział obowiązków te trzy podmioty działają na zasadach demokratycznych i rozwiązują ewentualne problemy na drodze mediacji. Tak powstałe dzieło nadaje nowy sens samemu procesowi twórczemu, buduje też wspólnotę i wzmacnia efekt partycypacji.

Podczas Lille meets Wrocław będziemy też mieli okazję poznać dokonania Artconnexion, niezależnej organizacji non profit działającej głównie na rzecz sztuki współczesnej. Francuzi zaprezentują się w Infopunkcie Nadodrze, pokażą między innymi filmy, publikacje, plakaty, pocztówki i rysunki, które powstały pod ich skrzydłami. Zdecydowana większość twórców współpracujących z Artconnexion to niezależni, funkcjonujący poza instytucjami kulturalnymi artyści.

Na interdyscyplinarnym festiwalu, jakim z całą pewnością jest Lille meets Wrocław, nie może zabraknąć performance'u i instalacji. Połączenie tych dwóch dziedzin znajdziemy w prezentowanym przez cały festiwal w Kinie Nowe Horyzonty "Domicile" Bena Millsa, do którego zaprosił on performerkę Caroline Mirailles. Za pomocą stacjonarnego roweru podłączonego do generatora prądu będzie ona zasilać komputer i utrzymywać cyfrowe połączenie między Wrocławiem, Lille i Leeds. Ma to umożliwić artystyczny dialog poprzez prezentowanie za pośrednictwem Skype'a lokalnej sztuki, inicjatyw i jej twórców.

Zdecydowanie bardziej teatralny charakter będzie miało spotkanie z Théâtre du Nord [na zdjęciu]. Francuzi pokażą monolog "Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię" w reżyserii Christophe'a Raucka. "To historia człowieka postawionego pod ścianą, kogoś, kto czuje strach, historia, której nie chcielibyśmy przeżyć" - tak sami artyści mówią o sztuce. Napisał ją Remi De Vos, na scenie występuje Julie Plumecocq-Mech. Spektakl zobaczymy dwukrotnie w Instytucie Grotowskiego i dwa dni po festiwalu w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Organizatorzy nie zapomnieli także o dzieciach, z myślą o nich w programie znalazły się warsztaty Collage & Badge Party. To spotkania z polskimi i francuskimi artystami zorganizowane we współpracy z Artconnexion i Alliance Française. Podczas tych zajęć najmłodsi twórcy i odbiorcy sztuki robić będą między innymi kolaże, zapoznają się z kinem artystycznym.

**

Co, gdzie i kiedy na festiwalu Lille meets Wrocław

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wyjątek to projekcje w Kinie Nowe Horyzonty - bilety na nie kosztują 13 zł.

Piątek, 18 listopada

* Godz. 15-22 - Performance D.B. Millsa i C. Mirailles; KNH

* Godz. 16-20 - Pop-up Artconnexion - Infopunkt Nadodrze

* Godz. 19.30 - Wernisaż wystawy: Qubo Gas (do 30.11); IP Studio (ul. Ruska 46a)

* Godz. 20.30 - Wernisaż wystawy "Czasem..." (do 30.11); Studio BWA (ul. Ruska 46a)

Sobota, 19 listopada

* Godz. 9.30 i 11.15 - Collage Infopunkt Nadodrze

* Godz. 15-22 - Performance D.B. Millsa i C. Mirailles; KNH

* Godz. 16-20 - Pop-up Artconnexion - Infopunkt Nadodrze

* Godz. 18.30 - Prezentacja video mappingu; ASP (pl. Polski 3/4)

* Godz. 20 - Performance Théâtre du Nord "Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię"; Instytut im. J. Grotowskiego (Ratusz 27)

* Godz. 21.30 - Koncert: TOC, Toys'R'Noise, Vitas Guerulaitis, DJ-e Meki, Kolen, CNCTD; Klub UFF (ul. Nankiera 1)

Niedziela, 20 listopada

* Godz. 10-16 - Performance D.B. Millsa i C. Mirailles; KNH

* Godz. 12 - Brunch i spotkanie z artystami; Studio BWA

* Godz. 16 - Filmy krótkometrażowe i filmu "Martwe wody"; KNH

* Godz. 20 - Performance Théâtre du Nord "Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię"; Instytut im. J. Grotowskiego

Wtorek, 22 listopada

* Godz. 18 - Performance Théâtre du Nord "Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię"; Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji