Artykuły

Rzeszów. IntalAkcja performatywna na Festiwalu Nowego Teatru

18 listopada w klubie studenckim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbędzie się premiera projektu performatywnego "Profil_pośmiertny", którego autorami są Kuba Falkowski, Kuba Garścia i Tomasz Jękot.

PROFIL_POŚMIERTNY to intalAkcja performatywna badające granice nowych prądów myślowych skupionych wokół pojęcia transhumanizmu. Ta ideologia wywiedziona z futurystycznych wizji rosyjskiego filozofa Mikołaja Fiodorowa trafiła na podatny grunt Doliny Krzemowej. Obecnie stawia sobie za główny cel przezwyciężenie ludzkich ograniczeń i poprawę kondycji ludzkiej korzystając z dorobku najnowszych osiągnięć w neurotechnologii, biotechnologii czy nanotechnologii. Jej amerykańska orędowniczka Martine Rothblatt postuluje potrzebę porzucenia ciała i przeniesienia/wyzwolenia świadomości do wspólnej sieci, przekonwertowania bytu ludzkiego na dane, nieważne przed czy po śmierci biologicznej.

Pokonanie śmierci, odrzucenie zbędnego ciała, funkcjonowanie w nieśmiertelnym i nieograniczonym prawami natury środowisku cyfrowym, wydaje się być odległym pomysłem z gatunku science fiction. Lecz ta rewolucja wydarza się na naszych oczach. Prace nad nanobotami czy profilami, które w internecie będą naśladować naszych zmarłych bliskich są obecnie w dużym stopniu zaawansowania. Postępująca digitalizacja każdej ze sfer naszego życia zaczyna przekraczać klasyczne ramy etyki i pojęcia gromadzenia pamięci.

Twórcy, Kuba Falkowski, Kuba Garścia i Tomasz Jękot, skupiają się na kulturowym wymiarze transhumanizmu. Generują postać Iwana Tulepowa, cyfrowego performera, który za główny cel swojego działania uznaje redukcję danych.

Czy w dobie kolektywnej pamięci internetu da się zostać w pełni zapomnianym?

Jak popełnić cyfrowe samobójstwo kiedy cała nasza jaźń jest zapisana w petabajtach, w kolektywnych chmurach danych i w kłębowiskach kabli?

Czy w przyszłości zamienimy potrzebę transgresji czy pęd ku śmierci na potrzebę wciśnięcia DELETE?

***

Twórcy:

Kuba Falkowski - reżyser, aktor i performer; Kuba Garścia - twórca multi sensualny, autor instalacji imersywnych i install plantacji. Założyciel K105K.pl; Tomasz Jękot - dramaturg, dramatopisarz i performer; oraz grupa młodzieży z Akademii Aktorskiej Artysta! w Rzeszowie.

***

PROFIL_POŚMIERTNY_instalAkcja

KUBA FALKOWSKI / KUBA GARŚCIA / TOMASZ JĘKOT

Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie

data: 18.11.2016 + 25.11.2016

miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, klub studencki IQ, Rzeszów

Wydarzenie Towarzyszące 03. Festiwalowi Nowego Teatru - 55. Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji