Artykuły

Warszawa. Biuro Kultury zabiera głos ws. Teatru Ateneum

Biuro Kultury m.st. Warszawy wystosowało list otwarty odpowiadający na korespondencję z Jackiem Zembrzuskim, dotyczącą konkursu na dyrektora Teatru Ateneum w Warszawie.

Szanowni Państwo,

W związku z prowadzeniem przez pana Jacka Zembrzuskiego publicznej korespondencji z Biurem Kultury m.st. Warszawy w sprawie wyboru dyrektora Teatru Ateneum, która zawiera nieuzasadnione zarzuty oraz oceny zamiast faktów, wyjaśniamy wątpliwości wokół tego tematu. Chcemy odnieść się do nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych wobec szerokiego gremium ludzi kultury oraz partnerów m.st. Warszawy.

1. Konkursy na dyrektora Teatru Ateneum

W bieżącym roku Biuro Kultury dwukrotnie przeprowadziło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Ateneum. Pierwszy, ogłoszony w styczniu br. nie został rozstrzygnięty, ponieważ żaden z kandydatów nie spełnił zawartych w ogłoszeniu kryteriów formalnych. W drugim natomiast, ogłoszonym w kwietniu br. nie wybrano dyrektora, ponieważ kandydaci biorący udział w procedurze konkursowej, nie spełnili oczekiwań członków komisji. Zgodnie z wymogami Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (art. 16 ust. 4) w składach obu komisji konkursowych zasiadali przedstawiciele: organizatora, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakładowych organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu art. 241 25a Kodeksu pracy, działających w tej instytucji kultury oraz przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na zakres działania tej instytucji kultury. Decyzje komisji w obu konkursach były podjęte jednomyślnie i zgodnie z prawem.

Stwierdzenie pana Zembrzuskiego, że "konkursy zostały sfałszowane, czym zajmuje się Prokuratura Rejonowa" jest pomówieniem. W związku z tym w piśmie z 31 października 2016 wezwaliśmy autora do zaprzestania rozpowszechniania informacji o podobnym charakterze, naruszających dobra osobiste członków komisji konkursowej oraz godzących w wizerunek Urzędu Miasta st. Warszawy.

2. Odwołania od konkursu na dyrektora Teatru Ateneum

Pan Jacek Zembrzuski rozpowszechnia również nieprawdziwe informacje dotyczące kontaktów Biura Kultury z panem Andrzejem Pawłowskim i wypowiada się w jego imieniu nie przedstawiając stosownych pełnomocnictw, ani nie będąc stroną w sprawie.

Niniejszym informujemy, że na wszystkie pisma w tym: skargi, petycje, listy otwarte skierowane do Biura Kultury, zainteresowani otrzymali odpowiedź (20 pism, wysłanych w okresie do lutego do września 2016 roku).

3. Powierzenie obowiązków Ryszardowi Markowowi

W związku z tym, że w konkursach nie wyłoniono dyrektora Teatru Ateneum członkowie komisji uzgodnili sposób dalszego postępowania. Prezydent m.st. Warszawy wystąpiła na początku lipca 2016 r. do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na powołanie bez przeprowadzania konkursu dotychczasowego zastępcy dyrektora, pana Ryszarda Markowa, na okres 3 sezonów artystycznych. Pismem z końca sierpnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wyraził zgody na takie rozwiązanie.

Ze względu na trwający sezon artystyczny, konieczność planowania repertuaru oraz remontu zdecydowaliśmy, by zgodnie z art. 16a Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej powierzyć obowiązki osobie, która zapewni ciągłość działania instytucji oraz pozwoli zachować jej profil artystyczny do momentu przygotowania kompleksowego remontu siedziby. W oparciu o te przesłanki Prezydent m.st. Warszawy zdecydowała o powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora Teatru Ateneum panu Ryszardowi Markowowi na jeden sezon artystyczny, zaś na początku przyszłego roku stołeczne Biuro Kultury rozpisze kolejny konkurs na stanowisko szefa instytucji.

Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora instytucji kultury zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wymaga zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W korespondencji z Biurem Kultury autor powołuje się niezmiennie na niewłaściwe przepisy prawa i myli terminy prawne - powołanie dyrektora z powierzeniem pełnienia obowiązków dyrektora.

4. Pytanie w trybie informacji publicznej

Pan Jacek Zembrzuski zarzuca Biuru Kultury nieudostępnienie w trybie informacji publicznej opinii prawnej prof. zw. dr hab. Jacka Jagielskiego z 29 lutego 2016 r. w sprawie kwalifikacji Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów jako stowarzyszenia zawodowego lub twórczego właściwego ze względu na zakres działania instytucji kultury. W opinii Biura Prawnego m.st. Warszawy jest to dokument wewnętrzny Urzędu Miasta st. Warszawy i nie posiada waloru informacji publicznej w rozumieniu ustawy, w związku z tym nie podlega udostępnieniu w tym trybie. O fakcie tym, autor został także powiadomiony w piśmie z dn. 31 października br.

Jednocześnie informujemy, że przygotowując konkurs zdecydowaliśmy się wesprzeć opinią w naszej interpretacji dotyczącej kwalifikacji ciał, które mogą zasiadać w komisji konkursowej. Komentatorzy działań Urzędu m.st. Warszawy nie są osobami uprawnionymi do rozstrzygania o poprawności interpretacji przepisów zawartych w opiniach prawnych.

5. Listy otwarte do Biura Kultury

Nieprawdziwy jest również zarzut, iż Biuro Kultury nie zareagowało na listy otwarte redaktora Przemysława Skrzydelskiego. Informujemy, że odpowiedź na oba listy została udzielona pismem z dn. 6 października 2016 r.

W odniesieniu do zarzutów opisanych w korespondencji mailowej do Biura Kultury z dn. 2 listopada 2016 roku dotyczących obecności dyrektora Biura Kultury w Teatrze Ateneum w dniu 2 lutego br., podczas którego "zmawiano zwycięzcę" informujemy, że spotkanie w teatrze odbyło się 11 lutego 2016. Przedstawiciele Biura Kultury spotkali się z reprezentacją zespołu aktorskiego i technicznego, na którym przedstawiono informację na temat konkursu podkreślając, że organizatorowi zależy na zachowaniu dorobku i tradycji teatru w tym konkursie. To przyjęta praktyka, kiedy organizator spotyka się z przedstawicielami danej instytucji, której dotyczą podejmowane ważne decyzje.

Zależy nam na rzetelnym i stabilnym rozwoju naszej instytucji, na budowaniu opinii na faktach, a nie emocjonalnych opiniach i manipulacjach, dlatego też wezwaliśmy pana Jacka Zembrzuskiego

do zaprzestania wprowadzania w błąd opinii publicznej i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z konkursami na stanowisko dyrektora w Teatrze Ateneum w Warszawie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Z poważaniem,

Zespół Komunikacji i Promocji

Biura Kultury m.st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji