Artykuły

Warszawa. Teatr Żydowski wraca ze "Skrzypkiem na dachu"

W listopadzie Teatr Żydowski nareszcie wraca ze swoim kultowym musicalem "Skrzypek na dachu". Przedstawienia wystawiane będą gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa w dniach 25, 26, 27 listopada oraz 6 i 7 grudnia. Zespół aktorski gorąco zaprasza wszystkich widzów na spektakle, obiecując niezapomniane wrażenia.

"Skrzypek na dachu" w reżyserii Jana Szurmieja to największy hit Teatru Żydowskiego z Warszawy. Autorem powieści, na podstawie której powstało libretto musicalu, jest Szolem Alejchem - klasyk literatury jidysz. W 2016 roku roku mija 100. rocznica jego śmierci i jesienne pokazy organizowane są w celu uczczenia jego pamięci. Przedstawienia były zaplanowane już w czerwcu 2016, jednak ze względu na problemy z siedzibą, odbyły się w formie happeningu na Placu Grzybowskim. Wydarzenie to odbiło się w mediach szerokim echem i zostało nazwane "Skrzypkiem na Placu". Dzięki przyjaznym instytucjom, które ugościły Teatr, publiczność będzie miała okazję znów zobaczyć musical. W pełnej formie wystawiany był ponad rok temu, w październiku 2015 roku, więc zdecydowanie warto się wybrać.

Dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer, apeluje: "Bądźcie z nami tak tłumnie, jak byliście w czerwcu na Placu Grzybowskim, kiedy zmuszeni byliśmy opuścić naszą Anatewkę. Dziękujemy Wam za wsparcie i pamięć i zapraszamy na najbliższe pokazy. Nie zawiedziemy Was, bo to dla Was i dzięki Wam gramy!".

Opis:

Światowej sławy musical "Skrzypek na dachu" swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolema Alejchema "Dzieje Tewjego Mleczarza". Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności - żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Terminy: 25-27 listopada 2016 r. i 6-7 grudnia, godzina 18.00

Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A

Czas trwania: 3 h 20 m (z przerwą)

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 56 56, mailowo bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji