Artykuły

Poznań. "Król Wichrów" w Dzień Niepodległości

Wzorem ubiegłych lat, 11 listopada w Teatrze Wielkim odbędzie się Koncert Marszałkowski. W tym roku będzie można zobaczyć światową premierę koncertowego wykonania baletu "Król wichrów" Feliksa Nowowiejskiego. I to za symboliczną złotówkę!

Na Scenie Dużej zaprezentuje się chór kierowany przez Mariusza Otto, a także orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Sebastiana Perłowskiego, mającego na koncie współpracę z takimi uznanymi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Ponadto "Król wichrów" będzie ilustrowany nowoczesnym pokazem multimedialnym.

W oryginale dzieło Nowowiejskiego - XX-wiecznego kompozytora, dyrygenta i pedagoga - to baśń baletowa składająca się z trzynastu obrazów, które zabierają widza do świata duchów i tajemniczych zjaw błądzących w Górach Bajecznych. Libretto inspirowane legendami ludowymi napisali synowie kompozytora, Feliks i Kazimierz Nowowiejscy. Prapremiera "Króla wichrów" odbyła się 29 kwietnia 1963 roku w bydgoskim Teatrze Polskim.

Fabuła baletu jest oparta na wielu motywach znanych z polskich legend i podań ludowych. Towarzyszy jej oprawa muzyczna w stylu neoromantycznym, która w założeniu ma ilustrować piękno polskiej przyrody. Warto przypomnieć, że tego rodzaju formami baletowymi Nowowiejski interesował się już wcześniej. Można to zauważyć choćby we fragmentach jego opery "Legenda Bałtyku" czy "Wesele na wsi", który premierę miał w poznańskim Teatrze Wielkim w 1928 roku.

Do najsłynniejszych dzieł poznańskiego artysty należą marsz "Pod sztandarem pokoju", oratoria "Powrót syna marnotrawnego" i "Znalezienie Świętego Krzyża", uwertura "Swaty polskie", a także symfonie "Siedem barw Iris", "Praca i rytm", "Symfonia Białowieska" i "Symfonia pokoju".

--

Światowa premiera "Króla Wichrów" Feliksa Nowowiejskiego

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki (ul. Fredry 9) 11 listopada, godz. 19 bilety: 1 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji