Artykuły

Królowa śniegu w teatrze kukiełkowym

Podobno Andersen w dziecięcym wieku majstrował lalki i według napisanych przez siebie tekstów urządzał dla rówieśników przedstawienia. Już wówczas jakby przeczu­wał, iż jego baśnie nadają się nie tylko na scenę, czy film, lecz przede wszystkim dla teatru kukiełkowego. Teatr ten przy wszystkich swoich możliwościach technicz­nych posiada jeszcze i tę za­letę, że lalki mają w sobie coś z fantazji, coś, co ją po­budza. Ich groteskowość, barwność i żywość są jakby stworzone do roztaczania przed małymi widzami baś­niowych obrazów.

W baśniach Andersena jest poezja, jest jakieś zamyślenie się nad losami ludzi i świa­ta.

Baśnie Andersena były wystawiane w wielu teatrach kukiełkowych. Słynny teatr marionetek we Włoszech "Teatro del Picoli", teatr Obrazcowa, teatry czeskie, niemieckie, francuskie, polskie dawały szereg przedstawień andersenowakich baśni, wkładając w nie wiele nowych pomy­słów inscenizacyjnych, reży­serskich, tworząc pod tym względem całą tradycję.

Stalinogrodzki Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" wystawił ostatnio "Królowę śnie­gu". Krytyka ustawiła tę baśń w rzędzie słabszych i miała rację, jeżeli porówna­my tę baśń z takimi arcydziełami, jak: "Dziewczynka z zapałkami", "Nowe szaty kró­la", "Historia o brzydkim kaczęciu", "Chiński słowik", czy "Dzieje fałszywego pieniądza". Niemniej i w tej baśni znajdujemy obok mo­tywu baśniowego wiele akcentów dydaktycznych, poda­nych po andersenowsku - subtelnie i przekonywająco. I tutaj czarno-białe charaktery nie kontrastują ze sobą w sposób prymitywny, lecz zlewają się w obraz pełen cie­ni i blasków wprawiających widza w zachwyt. Juliusz Glatty reżyser i projektant przedstawienia wykonał lalki jakby dostosowane do treści baśni. Szczególnie trafnie wykonana jest lalka Babuni o twarzy poczciwej, przyjemnej, nacechowanej dobrocią. Drugą taką bardzo charakterystyczną lalką jest Radca, o bardzo ostrych ry­sach twarzy. Ostry nos, obwisłe policzki, przymrużone oczy, to wszystko tworzy jakiś grymas świadczący o tym, że człowiek ten jest niedo­bry. Ciekawa jest lalka Kró­la, natomiast lalka Królowej śniegu, zrobiona jest mniej przekonywająco. Zabawne są także postacie zbójców i ich przywódczyni, lalki Kasi, Jasia, Królewny i Córki przy­wódczyni zbójców dobre i trafnie oddające charaktery postaci. Kapitalny jest Kruk, ptak w każdym ruchu podnoszący nastrój baśniowy.

Dekoracje przedstawiające poszczególne odsłony są przyjemne. Szczególnie podoba się małym widzom wnętrze chatki Babuni. Wejście do izdebki urządzono tak, iż wi­dzimy wszystkich, którzy zbliżają się do chatki.

Lalki poruszają się znako­micie, grają jak żywe, śpie­wają, tańczą. Dobrze dobrana ilustracja muzyczna uzupeł­nia to interesujące przedsta­wienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji