Artykuły

Cudowny bursztyn baśń sceniczna Aleksandra Olszakowskiego

Podczas sześciu przedstawień ma­lowniczej baśni scenicznej Aleksan­dra Olszakowskiego pt. ,,Cudowny bursztyn" wykonanej na scenie Te­atru Miejskiego w Inowrocławiu przez zespół popularnego ,,Baju Po­morskiego" - mały widz w sposób nieco odmienny reagował na rozgrywającą się akcję widowiska i na grę aktorów.

Rozlegał się wprawdzie na widow­ni jak zwykle beztroski śmiech dzie­cięcy, lecz swego rodzaju poważne skupienie jakie często malowało się na twarzach naszych milusińskich dowodziło, że dzieci przeważnie ro­zumiały istotny sens baśni.

Żywe słowo, świetne efekty sceniczne i muzyczne oraz gra żywych ak­torów sugestywnie przemawiały do wyobraźni dzieci, które dobrze zdawały się odróżniać sens fantazji od rzeczywistości. Nie znajdowały wśród młodych widzów pełnej aprobaty nierealne perspektywy o rzekomym beztroskim szczęściu, roztaczane wobec dzielnego rybaka Jasia przez zwodniczą ,,królowę Syren", córę boga mórz, Neptuna.

Młody rybak znad polskiego Bałtyku zjednał sobie sympatię zachwyconej widowni dzięki temu, że wolał powrócić do trudnej lecz twórczej pracy na morzu, niż pozostać u boku ,,królowej syren", ażeby wieść bez­troski lecz pasożytniczy żywot.

Całość tego prawdziwie efektowne­go i barwnego widowiska, którego akcja rozgrywa się w głębi morza, wypadła okazale. Ciekawa muzyka Stanisława Prószyńskiego w dobrym wykonaniu zespołu muzycznego pod kierunkiem Krystyny Zalewskiej, fantastyczne dekoracje i kostiumy po­mysłu Eligiusza Baranowskiego, do­skonałe efekty sceniczne i świetlne oraz zasługująca na pochwałę gra całego zespołu aktorskiego - wszystko to przyczyniło się do stworzenia widowiska naprawdę udanego.

Niewątpliwą zasługę ma tu doskonały jako reżyser i inscenizator Stanisław Stapf, który piękną baśń Olszakowskiego przystosował do wymogów sceny. Z aktorów na wyróżnienie zasługują grające na zmianę Łucja Krajewska i Irena Sikora jako królowa syren oraz Wacław Iwanicki i Zbigniew Kaniewski jako młody rybak. W roli narratora - sta­rego rybaka - występował Henryk Kałamajski i Leon Biniaszewski a dowcipnym Neptunem był Czesław Kurzawski. Reszta wykonawców od­twarzających role fok, ośmiornicy, raka, śledzia, flądry i białego nie­dźwiedzia wypadła poprawnie.

Za miesiąc Państwowy Teatr Lalki i Aktora ,,Baj Pomorski" zapowiada swój przyjazd do Inowrocławia ze znaną bajką kukiełkową pt. "Jaś i Małgosia". Mali bywalcy teatralni będą znów mieli okazję do nie lada przeżyć arty­stycznych i wrażeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji