Artykuły

Warszawa. Rozstrzygnięto konkurs na teatralną klasykę

Spektakl "Matka Joanna od Aniołów" Teatru im. Kochanowskiego w Opolu (na zdjęciu) został uznany za najlepszy spektakl oparty na utworze klasycznym.

W poniedziałek (13 marca) minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył w Warszawie nagrody laureatom I ogólnopolskiego konkursu na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej.

Celem konkursu jest wzbogacenie repertuaru teatrów polskich o dzieła dawne. - Twórcy przedsięwzięcia, którego finał pierwszej edycji odbywa się dzisiaj, ustanowili cezurę na 1965 r. Utwory stworzone przed tą datą uznajemy za dzieła klasyczne" - powiedział podczas uroczystości minister Ujazdowski.

Nagrody zostały przyznane teatrom oraz indywidualnie artystom. Nagrodę w wysokości 12 tys. zł za najlepsze przedstawienie w konkursie przyznano zespołowi Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu za spektakl "Matka Joanna od Aniołów". Za reżyserię tego samego przedstawienia nagrodę otrzymał Marek Fiedor.

Za scenografię nagrodzono: Barbarę Hanicką za "Auto da fe", Jana Kozikowskiego za "Matkę Joannę od Aniołów" oraz Borisę Kudlickę. Za kształt plastyczny przedstawienia "Urodziny Infantki" nagrody otrzymali Joanna Braun i Marcin Jarnuszkiewicz. Za reżyserię światła nagrodzona została Felice Ross (spektakl "Ryszard II").

Nagrody dostali również: Iwona Bielska za rolę Teresy w przedstawieniu "Auto da fe", Barbara Wysocka za rolę Judyty w "Księdzu Marku" oraz Krzysztof Globisz za rolę Zaratustry III - Fritza w przedstawieniu "Zaratustra". Wszystkie te nagrody wynoszą 8 tys. zł. Za debiut 6 tys. zł nagrodzono Julię Kijowską, która zagrała Elżbietę w przedstawieniu "Wiara, nadzieja, miłość".

Nagrodę zespołową w wysokości 8 tys. zł otrzymała grupa teatralna Akcja DZRT z Białegostoku za spektakl "Efekt cieplarniany".

Przyznano również wyróżnienia (po 4 tys. zł) oraz rekomendacje do prezentacji podczas XXXI Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2006".

W ceremonii uczestniczyli wybitni artyści polskiego teatru m.in. Iwona Bielska, Jan Englert, Mikołaj Grabowski, Krzysztof Globisz i Ignacy Gogolewski.

Konkurs zorganizowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Związku Artystów Scen Polskich.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 30 przedstawień z 23 teatrów dramatycznych i lalkowych oraz zespołów nieinstytucjonalnych. W konkursowe szranki stanęły przedstawienia powstałe na podstawie utworów napisanych przed 1965 r., które nie były wystawiane w ostatnim dziesięcioleciu. Od 15 października 2005 r. do 30 stycznia br. jury pod przewodnictwem prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej obejrzało - na macierzystych lub wskazanych przez teatr scenach - wszystkie zgłoszone przedstawienia.

Inicjatywę wspierała Honorowa Rada Patronów: Erwin Axer, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Andrzej Łapicki, Andrzej Seweryn i Andrzej Wajda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji