Mówią, pragną, grają - Przegląd Teatralny "Masska"
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Teatr Na Plaży i Teatr Wybrzeże kolejny raz organizują wyjątkowy przegląd teatralny. "Masska" integruje, rozwija i uczy tolerancji. A wszystko to w teatrze.
Na tegorocznej edycji przeglądu "Masska" będziemy mieli okazję obejrzeć spektakle grup teatralnych z Trójmiasta i okolic. Spektakle niezwykłe, bo odgrywane w większości przez aktorów niepełnosprawnych. - Jestem absolutnie przekonany, że każdy, kto wybierze się na, inspirowane twórczością Tadeusza Kantora, przedstawienie "Szatnia" Teatru Przebudzeni z Ostródy będzie zachwycony, poruszony i wzruszony. Niezależnie od sprawności aktorów - to jest po prostu piękne przedstawienie. Wielką radością jest udział w przeglądzie teatru Euforion z Wrocławia z przedstawieniem "9 kochanek kawalera Dorna" według opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Aktorami w tym spektaklu są osoby po kryzysach psychicznych. W tej kategorii pojawią się również Teatr Otwarty z Gdyni i ADHD- EXPERYMENT ze Strzebielinka - opowiada Jacek Spica, organizator przeglądu.
W ramach dwudniowej imprezy odbędzie się też prezentacja "Bajek z Królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego w adaptacji teatralnej Teatru Razem i Teatr Kasablanka z Gdańska. Będą teatry, które dopiero zaczynają swoją przygodę teatralną, tu np. muzyczno-teatralny "Szpieg" grupy teatralnej " a może" z Gdańska oraz te z wieloletnim doświadczeniem jak np. Teatr Ubogi Relacji z Sopotu. - Będą też teatry młodzieżowe oraz fantastyczna grupa seniorów z Dąbrówna z przedstawieniem "Wdowy". No po prostu będzie pięknie i rozmaicie - podkreśla Spica. W piętnastoletniej historii przeglądu przez sopockie sceny przewinęły się dziesiątki teatrów, aktorów i widzów, którzy każdorazowo uczą się tutaj tolerancji.
- Bardzo nas cieszy stała obecność na widowni uczniów sopockich szkół. Cieszyłaby również obecność uczniów z gdańskich i gdyńskich. Bardzo nam na młodych widzach zależy, bo to oni w przyszłości będą kształtowali los osób z niepełnosprawnościami, organizowali ich życie tworząc instytucje i regulacje prawne - opowiada organizator przeglądu.
W ramach przeglądu, oprócz spektakli teatralnych, odbędą się też warsztaty, które poprowadzi Jarosław Rebeliński z Teatru Razem.
- Może to banał ale oczywiście chodzi o to by zmienić wizerunek osoby z niepełnosprawnościami obowiązujący w społeczeństwie. Tak, są wśród nas. Tak, potrzebują wsparcia. Ale też tak, czują, myślą, przeżywają świat, śwoje życie, mają marzenia i dążenia i potrafią być twórczy. Aż mi wstyd, że to mówię, bo to przecież takie oczywiste - mówi o idei festiwalu Jacek Spica. Podkreśla, że dla niego teatr jest miejscem i sposobem, w którym mogą i mówią swoim głosem o sobie, o tym jak widzą swoje miejsce w świecie. Nie słuchani, nie brani pod uwagę w wielkich planach społecznych domagają się nie akceptacji ale szacunku, uznania ich godności i praw.
W Trójmieście funkcjonuje co najmniej dziesięć grup teatralnych, w których działają artyści z niepełnosprawnością. W całym województwie liczba ta dwoi się lub troi. - W kraju jest ich dziesiątki. To duże środowisko, które ma swoje ambicje również twórcze. Chce występować, chce się rozwijać, chce się kształcić i chce pracować. Również w teatrze. Każdy taki przegląd to okazja by swoje pragnienia w tym zakresie spełnić. To również okazja by się spotkać, wymienić doświadczeniami czy zwyczajnie porozmawiać i cieszyć tym co się robi - podkreśla Spica.
Poniedziałek, wtorek, 7, 8 listopada, godz. 11, "Masska"
Teatr na Plaży, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Sopot, al. Mamuszki 2, ul. Bohaterów Monte Cassino 30, wstęp wolny