Artykuły

Bydgoszcz. Zaduszki jazzowe w Teatrze Polskim

L.A.Trio & Julian Jackson oraz Krzysztof Kobyliński Ethnojazz Orchestra zaprezentują się 1 listopada o godz. 11.

"Los Angeles Trio" powstało w 1994 roku i gra muzykę utrzymaną w stylistyce charakterystycznej dla Zachodniego Wybrzeża USA. Jest ona nienagannie elegancka, klarowna, relaksująco-swingująca, unosząca w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów Miasta Aniołów.

Liderem a zarazem duszą i natchnieniem tria jest Bogdan Hołownia. Ten wybitny pianista, ceniony i lubiany w środowiskach jazzowych po obu stronach oceanu, ukończył m.in. Berklee College of Music w Bostonie. Olbrzymia wiedza muzyczna, doświadczenia niezliczonych koncertów oraz natura ciągle poszukującego nowych dróg w muzyce, zapewniają mu zasłużenie godne miejsce wśród elity pianistów jazzowych.

Na kontrabasie towarzyszy mu Andrzej "Bruner" Gulczyński, niegdyś basista legendarnej "Nocnej Zmiany Bluesa", a obecnie prowadzący własny kwartet jazzowy "Brunerschaft". Z racji bardzo wysokich umiejętności muzycznych jest on zapraszany do współpracy przez wielu muzyków i zespoły jazzowe.

Natomiast perkusistą tria jest Józef Eliasz, niekwestionowany mistrz w swojej profesji, którego kunszt techniczny, wrażliwość muzyczna i doświadczenie stawiają w czołówce polskich perkusistów jazzowych. Muzyk ten z sukcesami prowadzi też własny big band oraz - jako właściciel i animator - klub jazzowy Eljazz w Bydgoszczy.

Krzysztof Kobyliński Ethnojazzorchestra

Absolutnie nadzwyczajny projekt z udziałem międzynarodowego zespołu KK Pearls - Krzysztof Kobyliński (piano), Reut Rivka Shabi (voc), Dima Gorelik (g), Tom Dayan (dr) oraz Edi Sanchez (bg) a także smyczkowej Orkiestry Aukso Marka Mosia, jednej z czołowych orkiestr w Europie.

Koncert, który za każdym razem jest inny, w zależności od atmosfery miejsca koncertu i tak ważnej dla artystów - publiczności. Podróż w czasie, niezapomniane doświadczenie, niesamowite emocje. Wielokulturowość wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz z wykonywanej muzyce. Kompozycie lidera pozwalają muzykom na duże dawki improwizacji, w których odbijają się różnorodne wizje artystyczne. Konstelacja z orkiestrą smyczkową czyni koncert niezapomnianym.

Krzysztof Kobyliński- kompozytor, pianista, band leader oraz twórca wydarzeń muzycznych. Autor utworów wykonywanych przez najważniejszych muzyków współczesnego jazzu, w tym Branforda Marsalisa, Richarda Galliano, Mike'a Sterna, Randy Breckera, Triloka Gurtu, Paolo Fresu, Joey Calderazzo. Jako pianista występował i nagrywał z czołówką artystów polskich i zagranicznych, w różnych składach i konstelacjach, aby wspomnieć o projektach muzycznych ze Stanisławem Soyką, Adamem Makowiczem, Orkiestrą Aukso, czy własnym zespołem KK Pearls.

Międzynarodowa grupa Krzysztofa Kobylińskiego, w skład której oprócz leadera wchodzą: Reut Rivka (voc), Dima Gorelik (guitar), Waldemar Lindner (drums) oraz Edi Sanchez (bass guitar). Wielokulturowość wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz z wykonywanej muzyce. Kompozycie lidera pozwalają muzykom na duże dawki improwizacji, w których odbijają się różnorodne wizje artystyczne. Pasja połączona z subtelną techniką określają grę Dimy Gorelika, swobodnie improwizującego z motywami ukraińskimi i bliskowschodnimi. Interesujące jest zestawienie z gitarą kolumbijczyka Edi Sancheza i efektów pulsu basu z latynoskich rytmów. Etnojazzowa perkusja Tony Dayana nie jest tylko realizacją rytmu - to w pełnoprawny składnik muzycznego koktajlu w wykonaniu zespołu. Jako pianista, a tu także jako kompozytor i leader, Krzysztof Kobyliński intelektualnie wyraża emocje zawarte w muzyce, melodyką nadając oryginalny koloryt. A nieskończony, i oby tak trwał, urok głosu Reut Rivki Shabi wciąga słuchaczy do innej rzeczywistości, hipnotyzując podczas wykonywanych improwizacji.

***

ZADUSZKI JAZZOWE

1 listopada 2016 - TEATR POLSKI, godz. 19.00

bilety: 35 zł

L.A.Trio & Julian Jackson

Julian Jackson - harmonijka - Wielka Brytania

Bogdan Holownia - piano

Andrzej Bruner Gulczynsli - kontrabas

Józef Eliasz - perkusja

Krzysztof kobyliński - piano Polska

Reut Rivka Shabi - vocal - Izrael

Dima Gorelik - guit.

Tom Dayan - drums - Izrael

Edi Sanches - bas - Kolumbia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji