Artykuły

Śląskie. Goście w Katowicach, Tychach, Sosnowcu i Multiknie

Piątkowy wieczór dedykowany jest miłośnikom horroru i fanom Jerzego Stuhra. Sobotni - jest dla teatromanów ciekawych spektakli spoza Katowic.

Noc z kultowym potworem

Piątek i poniedziałek, godz. 22.30 i 19, Katowice i Zabrze, Mulitkino

Z okazji Halloween, na życzenie publiczności, Multikino i British Council w ramach cyklu "National Theatre Live" organizują specjalne pokazy scenicznej adaptacji "Frankensteina" w reżyserii Danny'ego Boyle'a, który po dwóch dekadach pracy w filmie powrócił do teatru. Multikino po raz pierwszy zaprezentuje dwie wersje spektaklu.

W piątek zobaczymy boskiego, znanego z produkowanego przez BBC "Sherlocka" Benedicta Cumberbatcha w roli Wiktora Frankensteina i Jonny Lee Millera w roli Potwora. Z kolei w poniedziałek odwrotnie - Miller będzie Frankensteinem, zaś Cumberbatch wcieli się w postać Potwora. Co ciekawe, Miller również kreuje postać genialnego detektywa - tyle, że w serialu "Elementary", realizowanego przez amerykańską stację AXN.

Spektakl miał swoją premierę na brytyjskim West Endzie w 2011 roku i był transmitowany przez wiele kina na całym świecie. Autorem sztuki, opartej na powieści z XIX wieku autorstwa Mary Shelley jest Nick Dear. Pokaz odbędzie się w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Przygotujcie się na długą i "straszną" noc z najbardziej znaną postacią z horroru. Bilety: 25-38 zł.

Wieczór z wybitnym aktorem

Piątek, godz. 18.30, Tychy, Teatr Mały

Tego wydarzenia absolutnie nie mogą przegapić miłośnicy talentu Jerzego Stuhra. Na deskach Teatru Małego zaprezentowany zostanie gościnny, znakomity spektakl "Na czworakach" teatru Polonia z Warszawy w reżyserii i z udziałem tego cenionego aktora w roli głównej. Sztuka "współczesnego klasyka" polskiego teatru, czyli Tadeusza Różewicza jest Jerzemu Stuhrowi szczególnie bliska, ponieważ aktor przed laty poświęcił jej swoją pracę magisterską. Ale podobno dopiero teraz - jako doświadczony artysta - potrafi zrozumieć ją w pełni o odkryć dodatkowe sensy.

Przyznaje nawet, że jego życie potoczyło się podobnie jak życie bohatera "Na czworakach" - dostąpił wielu zaszczytów, był laureatem licznych nagród, brylował w swoim środowisku. Bohaterem dramatu Tadeusza Różewicza jest poeta Laurenty, który zmaga się z brakiem natchnienia. Dla aktora kryzys twórczy jest rodzajem metafory odchodzenia świata artystycznego - w jakim się wychował i który go kształcił - do lamusa. Dzisiejsza estetyka jest aktorowi coraz bardziej obca. O tym oraz o braku poszanowania słowa, które zupełnie straciło swoją moc, jest to ważne przedstawienie. Bilety: 60-80 zł.

Teatr z Opola w Katowicach

Sobota, godz. 19, Katowice, Teatr Śląski

W ramach rozpoczętej w kwietniu tego roku współpracy pomiędzy województwami śląskim i opolskim na deskach Teatru Śląskiego zagości jedna z ostatnich produkcji Teatru im. Kochanowskiego z Opola. Jest to najważniejsza w województwie opolskim scena teatralna, posiadająca w swoim repertuarze ważne spektakle. I do tego świetnie grane, ponieważ zespół tego teatru składa się z utalentowanych artystów, których przyjemnie ogląda się i słucha.

W sobotni wieczór zaprezentują nam "Kłamstwo" Floriana Zellera, jednego najwybitniejszych pisarzy francuskich, autora głośnej sztuki "Prawda" oraz powieści "Julien Parme", nominowanej do Nagrody Goncourtów - najważniejszej francuskiego wyróżnienia literackiego. Wyreżyserowana przez Michała Grzybowskiego sztuka, będąca polską prapremierą, jest błyskotliwą i niejednoznaczną opowieścią z nutą humoru, w której główne role grają emocje, skomplikowane relacje, zdrada i kłamstwo. Bilety: 30-50 zł.

Teatr z Częstochowy w Sosnowcu

Sobota i niedziela, godz. 18, Sosnowiec, Teatr Zagłębia

Pewnie nieczęsto macie okazję bywać w Częstochowie? A tym bardziej gościć w tamtejszym teatrze? No właśnie. Nadarzy się szansa, by poznać aktorów tej sceny i zobaczyć ostatnią premierę w ich wykonaniu - komedię "Historie łóżkowe" Norma Fostera w reżyserii Mirosława Połatyńskiego zrealizowaną na wzór... komiksowych rysunków!

Fabuła podzielona została na sześć epizodów, a w 15 postaci wciela się tylko ośmioro aktorów. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Historia, która ich połączy jest okazją do doskonałej zabawy, ale i przestrzenią do refleksji, gdyż pod karykaturalnymi maskami, które przybierają bohaterowie, ukryty jest zagubiony, samotny człowiek. Bilety: 35-45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji