Artykuły

Legnica. Próbują "Polowanie na Snarka" dla dzieci

Purnonsens angielskich poetów epoki wiktoriańskiej zawarty w "44 opowiastkach wierszem" w przezabawnym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka trafi na legnicką scenę teatralną w autorskim opracowaniu Romualda Wiczy-Pokojskiego. Premiera "Polowania na Snarka" na Scenie Gadzickiego 13 listopada.

Snark, prawdopodobnie połączenie słów snake (wąż) i shark (rekin), stworzony w poetyckiej i słowotwórczej wyobraźni matematyka Lewisa Carolla, znanego głównie za sprawą "Alicji w Krainie Czarów", jest to bestia, która charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest nieuchwytna i niewyobrażalna. Trudno zatem dopaść drania, co "przed kontaktem z ludzkością się wzbrania". Poemat "The Hunting of the Snark" ("Łowy na Snarka") tego angielskiego autora jest źródłem tytułu spektaklu dla dzieci, który na legnickiej scenie realizuje Romuald Wicza-Pokojski. Tworzywem są tu "44 opowiastki wierszem" Edwarda Leara, Lewisa Carolla, W.S. Gilberta, A.E. Housmana i Hilaire'a Belloca w genialnie swobodnym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

"Nazywam się Sens. A na imię mam Non. Non Sens - herbu zgniły pomidor. Pochodzę z rodziny Plaplacośtam. Ojcem moim jest Śmiech, mamą Powiastka, a bratem moim jest Żart. Mam też siostrę Różową, co na powitanie mówi: ha ha. A to są Bzduromierze, czyli moi przyjaciele. Dzień i w nocy naszym ulubionym zajęciem jest opowiadanie bzdur" - tak zaczyna się "Polowanie na Snarka" w autorskim opracowaniu Romualda Wiczy-Pokojskiego.

- W siedmiu barwnych i zaskakujących opowieściach razem z naszą dziecięcą publicznością wypłyniemy sitem w siną dal, by odnaleźć sens i radość życia w każdej czynności, jaką podejmujemy, mierząc przy tym ilość sensu w nonsensie. W trakcie tej językowo-teatralnej zabawy wg formuły "od obcego do polskiego" wiele dziać się będzie na oczach widzów, ale też razem z nimi, do czego będziemy namawiać i prowokować. Chciałbym aby całość tej morskiej wyprawy w nieznane i po nieuchwytne, opowieści o dorastaniu i dojrzewaniu, stała się apoteozą dzieciństwa. Ważny będzie rym, rytm, piękny wiersz i wspólnie śpiewane piosenki. Będzie też okazja do aktorskich popisów, tak indywidualnych, jak i zespołowych - deklaruje autor scenariusza, scenografii i reżyser legnickiego przedstawienia Romuald Wicza-Pokojski (na zdjęciu).

W spektaklu wykorzystane zostaną ilustracje z "Księgi nonsensu" Edwarda Leara, który był nie tylko twórcą poezji nonsensownej (zwłaszcza limeryków), ale też wybitnym rysownikiem i ilustratorem ery wiktoriańskiej. Siłą całości będą jednak zabawy i gry językowe pochodzące z wyjątkowego i pełnego słowotwórczej radości tłumaczenia Stanisława Barańczaka, który "radość nonsensu przeciwstawił rozpaczy absurdu". Nie przypadkiem Czesław Miłosz pisał o nim, że "takiego tłumacza polska literatura od jej początków po dzisiaj nie miała".

Muzykę do przedstawienia, w którym wystąpi niemal komplet aktorów legnickiego teatru, komponuje współpracujący od lat z legnicką sceną Łukasz Matuszyk.

Premiera "Polowania na Snarka" (przedstawienie dla widzów 5+) w autorskim opracowaniu Romualda Wiczy-Pokojskiego 13 listopada o godz. 16.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji