Artykuły

Widowisko nie tylko żeglarskie

GDYNIA, w dniach 7-10 sierpnia br. będzie gos­podarzem ostatniego etapu regat "Operacja Ża­giel '92". Przypłynie około stu żaglowców z różnych stron świata. Finałowi sportowych zmagań towarzyszyć będzie oprawa artystyczna przygotowana przez Teatr Miejski w Gdyni. Będzie to przedstawienie plenerowe pt. "Księga Krzysztofa Kolumba" - Pau­la Claudela, przywołujące sięgające 500 lat wstecz historyczne wydarzenie przybycia Krzysztofa Kolum­ba do brzegów Ameryki.

W MINIONĄ niedzielę, na po­kładzie statku wycieczkowego "Helena" Teatr Miejski w Gdyni zorganizował konferencję prasową z udziałem realizatorów spektaklu Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy - sprawujących opiekę artystyczną nad dwójką świeżo upieczonych absolwentów PWST w Warszawie Ryszar­dem Nyczką i Wojciechem Starosteckim, którym powie­rzono reżyserię. Pojawił się na konferencji prasowej również Daniel Olbrychski - odtwórca roli Krzysztofa Kolumba, Józef Napiórkowski - scenograf i twórca kostiumów, Czesław Niemen - kompozytor i odtwórca muzyki w tym spektaklu oraz Bohdan Głuszczak z Pantomimy Olsz­tyńskiej, opracowujący ruch sceniczny.

Nie będzie to pierwszy spektakl premierowy w Gdyni - tu dyrektor Teatru Miejskie­go w Gdyni Krzysztof Wój­cicki przypomniał o premie­rze "Księcia Niezłomnego" - Calderona, w reżyserii Juliu­sza Osterwy (1927 rok) granej na świeżym powietrzu, w miejscu gdzie później powstał teatr gdyński. Drugim spektaklem premierowym był "Kościuszko pod Racławica­mi" premiera w 1929 roku - na Polance Redłowskiej.

Wróćmy jednak do "Księgi Krzysztofa Kolumba" Claude­la - powstała ona w 1927 roku i ukazuje życie Krzysztofa Kolumba na dwóch równoległych planach: teraźniej­szości i przeszłości. Claudel pyta kim był w istocie Ko­lumb - awanturnikiem czy bohaterem?

Spektakl gdyński odbywać się będzie w żeglarskiej sce­nerii, bo na "Darze Pomorza", przed którym zostanie zainstalowana dwutysięczna, amfiteatralna widownia. Wykorzystane zostaną po raz pierwszy na Wybrzeżu światła laserowe firmy Eurotek.

Premiera odbędzie się 7 sierpnia o godz. 21.30, a następnie w dniach 8-9 sierpnia.

Andrzej Wajda jak sam się przyznał powraca do Gdyni po 35 latach. W 1959 roku reżyserował w gdyńskim tea­trze "Kapelusz pełen deszczu".

Daniel Olbrychski stwier­dził, że od dawna nie praco­wał w towarzystwie Andrzeja Wajdy i bardzo chętnie sko­rzystał z jego oferty odtworzenia głównej roli.

Czesław Niemen powiedział, że skomponowanie muzyki do tego spektaklu, a raczej ora­torium jest dla niego wielkim zadaniem i chciałby dopełnić wizji reżysera.

Józef Napiórkowski stwier­dził, że projekt scenograficzny jest praktycznie gotowy, głównym jego elementem jest "Dar Pomorza", a reszta scenografii utkana będzie z po­wietrza, światła laserowego, kostiumów, które mają być wierne epoce.

Tak więc przedstawienie zapowiada się imponująco pod każdym względem: przestrzennym, artystycznym a także finansowym. Pochłonie ok. 800 milionów złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji