Artykuły

Zabrze. "Biała siła, czarna pamięć" zwycięzcą festiwalu "Rzeczywistość przedstawioma"

Spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został uznany za najlepszy podczas tegorocznej edycji XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, który zakończył się w niedzielę.

Inspirowane książką Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" przedstawienie otrzymało także nagrodę im. Stanisława Bieniasza. Z kolei Grand Prix - honorowa nagroda publiczności powędrowała do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze za spektakl "Gdy przyjdzie sen".

Zabrzański festiwal tematyczny to jedyny taki w Polsce, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne. W zamyśle organizatorów festiwal ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

W tym roku po obejrzeniu 13 przedstawień jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę dla Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku za spektakl "Biała siła, czarna pamięć". Jego reżyser Piotr Ratajczak otrzymał 5 tys. zł, a zespół aktorski - 7 tys. zł.

Jury w składzie: Zenon Butkiewicz, Lech Raczak oraz Ingmar Villqist "Białej sile, czarnej pamięci" przyznało także nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu, która przyznawana jest w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, oceniający docenili oparcie spektaklu na literaturze nie-dramatycznej, co wpisuje się we współczesne tendencje w teatrze.

Druga nagroda trafiła do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze za spektakl "Gdy przyjdzie sen". Autorzy scenariusza i reżyserii: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak otrzymali 5 tys. zł, autor muzyki Jacek Hałas - 2 tys. zł, a wykonawcy: Alicja Stasiewicz, Tatiana Kołodziejska oraz Ernest Nita - po 1 tys. zł.

Zielonogórski spektakl otrzymał także Grand Prix - honorową nagrodę publiczności.

W swym werdykcie jury wyraziło także uznanie dla Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy za ukazanie w spektaklu "Hymn narodowy" - "lęków i obaw związanych z głębokimi podziałami politycznymi społeczeństwa polskiego". Aktorzy: Anita Poddębniak oraz Paweł Palcat otrzymali nagrody w wysokości po 1 tys. zł.

Ponadto wśród wyróżnionych znaleźli się: aktor Jarosław Karpuk za rolę (On) w spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu "Ciało moje", wykonawczynie roli Zapolskiej w spektaklu Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu: Sara Celler - Jezierska, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska oraz scenarzysta oraz reżyser spektaklu "Czekając na Otella" Teatru Ekipa z Warszawy Jan Naturski oraz wykonawcy spektaklu: Amin Bensalem , Mikołaj Woubishet i Grzegorz Mazoń. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody pieniężne.

Podsumowując tegoroczną edycję członkowie jury wyrazili organizatorom przeglądu swe uznanie "za odważny wybór repertuaru festiwalowego ukazującego z różnych perspektyw złożone problemy i konflikty współczesnej polskiej rzeczywistości".

W tym roku podczas tygodniowego festiwalu widzowie obejrzeli w sumie 16 spektakli, w tym 13 konkursowych. Oprócz nich w programie znalazły się również dyskusje z twórcami przedstawień, spotkania autorskie, wystawy, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci.

Festiwal odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.

**

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

Nagrodę Publiczności dla najlepszego spektaklu otrzymuje GDY PRZYJDZIE SEN, Katarzyny Dworak

i Pawła Wolaka, Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO:

1. "Krzywicka krew" za najlepsze przedstawienie "manifestu rzeczywistości" otrzymuje choreograf - Katarzyna Kostrzewa

2. "Biała siła czarna pamięć" za najlepsze przedstawienie rzeczywistości politycznej otrzymuje grupa aktorska

3. "Carson City" za najlepsze wykorzystanie i opanowanie przestrzeni scenicznej otrzymuje Grzegorz Layer

4. "Czekając na Otellla" za najlepszy tekst autorski i jego wykonanie (złożone na ręce scenarzysty - Jana Naturskiego)

5. "Gdy przyjdzie sen" nagroda główna dla najlepszego spektaklu festiwalu wg jury młodzieżowego (złożona na ręce reżyserów i autorów tekstu - Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji