Artykuły

Warszawa. "Byczek Fernando" Teatru Guliwer z nagrodami

"Byczek Fernando" w reż. Roberta Jarosza zdobył serca widzów i jury na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dla Dzieci w Banja Luce.

Z radością informujemy, ze spektakl "Byczek Fernando" otrzymał Grand Prix za najlepsze przedstawienie dla dzieci. Ponadto Teatr Guliwer przywiózł jeszcze 3 nagrody:

Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Roberta Jarosza

Nagrodę za najlepszą scenografię dla Pavla Hubički

Nagrodę aktorską za tytułową rolę dla Tomasza Kowola

"Byczek Fernando" to spektakl zrealizowany na podstawie wierszowanej bajki autorstwa amerykańskiego twórcy literatury dziecięcej, Munro Leafa. Fabuła książki opowiada o pokojowo nastawionym do świata byczku, który zamiast brać udział w korridzie woli wieść spokojne, radosne życie, przesiadywać pod ulubionym drzewem i wąchać kwiaty. Bajka przypomina o tym, że pokój na świecie jest najważniejszy. Barwna scenografia spektaklu nawiązuje do hiszpańskich motywów i kubistycznych form.

Pierwsza publikacja książki zbiegała się w czasie z wybuchem wojny w Hiszpanii, co spowodowało, że uznano ją za utwór pacyfistyczny i na długie lata zakazano jej wydawania. W Polsce utwór został spopularyzowany za sprawą mistrzowskiego przekładu Ireny Tuwim.

"Pomysł na realizację przedstawienia zrodził się z zestawienia postaci byczka z bajki Munaro Leafa z motywem byka pojawiającym się w twórczości Pabla Picasso. Fabułę książki umieszczamy więc w kubistycznym świecie malarstwa i rzeźby, który jest bliski wrażliwości dziecka i jego postrzeganiu świata" - mówi reżyser spektaklu Robert Jarosz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji