Artykuły

Gdynia. Zapolska z Polonii w Muzycznym

Warszawski Teatr Polonia zawita do Gdyni, gdzie pokaże spektakl "Ich czworo" na podstawie tekstu Gabrieli Zapolskiej. Spektakl odbędzie się dwukrotnie 18 października w Teatrze Muzycznym.

Opowieść o trójkącie miłosnym należy do jednego z najpopularniejszych utworów Zapolskiej. Pierwszy raz wystawiona we Lwowie w 1907 roku, do dziś doczekała się niemal stu inscenizacji. Sztukę reżyseruje Jerzy Stuhr.

- To bardzo aktualny tekst, bo mówiący o rozpadzie rodziny widzianym oczami dziecka, dziecka świadomie przeżywającego ten dramat. A z drugiej strony "Ich czworo" to tragifarsa śmieszna i drapieżna. Takie połączenia kocham najbardziej - mówi o spektaklu reżyser. Akcja opowieści rozpoczyna się pewną Wigilię i trwa tydzień - aż do pierwszego dnia nowego roku. Poznajemy małżeństwo, które nie może się dogadać, pogubione gdzieś w świecie wzajemnych oskarżeń i pretensji. Ich życie codziennie pełne jest wyrzutów, które kawałek po kawałku niszczą to, co udało im się stworzyć przez lata. W ich zgryźliwych dialogach jednak drzemie ogromny potencjał komediowy - ironiczny humor skryty w rozmowach stanowi esencję tego, komediowego przecież, spektaklu.

Nieszczęśliwe małżeństwo szuka wytchnienia poza miłością - mąż w pracy, żona zaś - w romansie. Całości przygląda się Lila, córka skłóconej pary. Dziewczynka jest pozbawiona wpływu na rozwój wydarzeń i niemo musi przyglądać się nieustającym konfliktom między rodzicami. - Uwikłani w siatkę wzajemnych pretensji, wyrzutów, nieszczerości i obaw bohaterowie wzbudzają więc z jednej strony śmiech, ale też prowokują do zastanowienia nad kosztem, jaki ponosi w tej historii dziecko - mówią o spektaklu twórcy. Za scenografię do spektaklu odpowiedzialna jest Małgorzata Domańska, za kostiumy zaś - znana również z pracy w Teatrze Miejskim w Gdyni - Zofia de Ines. Na scenie zobaczymy plejadę polskich aktorów, wystąpią m.in. Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Antoni Pawlicki czy Iza Kuna.

Wtorek, 18 października, godz. 17.30, 20.15, "Ich czworo"

Teatr Muzyczny, Gdynia, pl. Grunwaldzki 1, bilety: 115-175zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji