Artykuły

Białystok. Polskie hity muzyki filmowej w filharmonii

Niezapomniane polskie przeboje filmowe Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Anny Serafińskiej i Henryka Miśkiewicza usłyszymy w sobotę 22 października w Sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2.

Program koncertu będzie składał się z dwóch części: w pierwszej zostanie zaprezentowana suita z najbardziej znanymi tematami filmowymi z "Janosika", "Stawki większej niż życie", "Czterdziestolatka", "Palace Hotel", "Wojny domowej", "Jak rozpętałem II wojnę światową" i innych polskich hitów małego ekranu. W drugiej części usłyszymy znane i lubiane piosenki, takie jak : "Czterdzieści lat minęło", "Małżeństwo z rozsądku", "Wyrzeźbiłem twoją twarz w powietrzu", "Nie bądź taki szybki Bill", "Valce du mal", "Tak bym chciała kochać już", "Ślubne prezenty" i inne.

Osoba, która zakupi min. 2 bilety na koncert otrzyma płytę CD z muzyką filmową Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

Polskie hity muzyki filmowej Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Sobota, 22 października, godz. 18.00

Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2

Wykonawcy:

Trio jazzowe w składzie:

Piotr Kałużny - fortepian

Paweł Pańta - kontrabas

Cezary Konrad - perkusja

Henryk Miśkiewicz - saksofony

Dorota Miśkiewicz - śpiew

Anna Serafińska - śpiew

Koncert trwa około 90 minut.

Producent koncertu: Impresariat POLmusic.

Dorota Miśkiewicz (na zdjęciu)

Muzykę ma wdrukowaną w geny. Jej ojciec, Henryk Miśkiewicz to znany saksofonista jazzowy, jej brat Michał jest perkusistą u Tomasza Stańki. Dorota rozpoczęła swoją muzyczną drogę jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe.

Ilość projektów, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów - zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała z Cesarią Evorą, Anną Marią Jopek, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym.

Choć może to dziwić - znalazła też czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy - "Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven - Zatrzymaj się" (2002), "Pod rzęsami" (2005), "Caminho" (2008), "Ale" (2012) oraz nagrany z zespołem Kwadrofonik "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" (2013).

Anna Serafińska

Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach - z uczelnią związana zawodowo od 1997 roku, w 2004 roku jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Od 2008 roku adiunkt na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, w latach 2012 - 2013 prodziekan tego wydziału.

Laureatka m.in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Montreux Jazz Festiwal (2004) oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006).

Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach - od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Koncertowała już na każdym kontynencie.

Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talentshow m.in. "Idol", "Jak Oni Śpiewają", "The Voice of Poland" oraz przy najnowszej produkcji telewizyjnej "Aplauz Aplauz".

W swoim dorobku ma już 5 albumów: "Nieobecni" (1997 Polygram), "Melodies" (1999 Sony), "Ciepło zimno" (2004 Polskie Radio/Zair), "Gadu gadu" (2006 EMI Music Poland) oraz "Anna Serafińska Groove Machine". Już niedługo zostanie wydany najnowszy projekt artystki "Serafińska Choin Trio".

Henryk Miśkiewicz

Saksofonista, kompozytor, aranżer. Absolwent Liceum Muzycznego we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

Przygodę z jazzem rozpoczął w wieku 14 lat zdobywając wyróżnienie na Jazzie Nad Odrą w Wrocławiu. Uhonorowany nagrodami Fryderyków za płytę Lyrics (2002), jako Muzyk Roku (2004) oraz Jazzowy Artysta Roku (2013), otrzymał również nominację do tej nagrody za wszystkie autorskie płyty (More Love, Kakaruka, Ja nie chcę spać, Altissimonica, Uniesienie oraz trzy kolejne płyty FULL DRIVE ). Od lat zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum jako najlepszy saksofonista altowy a obecnie jako najlepszy klarnecista. On sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda III Programu Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie. Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi (są to m.in. Ewa Bem, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski). Koncertował również z Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna. W ramach projektu Anny Marii Jopek współpracował z Patem Methenym, Mino Cinelu. Ostatnio rozpoczął współpracę z amerykańskim trębaczem Michaelem "Patchesem" Stewartem.

Jego charakterystyczne brzmienie saksofonu i klarnetu można usłyszeć na wielu płytach gwiazd polskiej piosenki, ścieżkach muzyki filmowej, nagraniach telewizyjnych.

Ostatnio z tej okazji mogliśmy usłyszeć i zobaczyć artystę w telewizyjnych programach z okazji Jubileuszu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza ("07 Zgłoś się") a także w jubileuszowym koncercie Raz, Dwa, Trzy.

W 2015 roku został zaproszony na koncert Swing+ prestiżowego wydarzenia Solidarity of Art jako solista Big Bandu WDR z Kolonii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji