Hommage a Andrzej Wajda
Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę o Andrzeju Wajdzie.
Ta wystawa miała mieć tytuł „Opus Magnum". — Wszystkich nas zaskoczyła śmierć Andrzeja Wajdy. Teraz pewnie zmienimy tytuł na „Hommage a Andrzej Wajda" — mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. — Skoncentrujemy się na działalności filmowej i teatralnej. Chcemy pokazać wątki stale obecne w twórczości Wajdy: mity polskie i procesy ich mitologizacji oraz demitologizacji, motyw wojny i rozwój polskiej kinematografii — mówi dyrektor MNK. Dodaje jednak, że nie będzie to wyłącznie wystawa historyczna, bo muzeum ma też ambicje pokazania Wajdy także jako reżysera kameralnych dramatów psychologicznych, który miał legendarną umiejętność pracy z aktorami.
Kwerenda, która ma wyłowić najcenniejsze i najciekawsze pamiątki pozostałe po artyście, będzie prowadzona w prywatnych kolekcjach, muzealnych zbiorach w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie, a także w wytwórniach filmowych, z którymi Wajda pracował.
— Umawialiśmy się na jesień w żoliborskim mieszkaniu pana Andrzeja i pani Krystyny. Prosiliśmy o pomoc, bo spuścizna, jaką reżyser pozostawił, jest ogromna i rozsiana — mówi Rafał Syska, kurator tworzonej wystawy. Nagrody Wajdy ma np. Muzeum UJ (m.in. Oscara), swoje archiwalia ma Manggha, z kolei we wrocławskim Ossolineum są rękopisy (m.in. scenariusze filmów: Pan Tadeusz, Zemsta, Wesele i dokumentacja im towarzysząca), plakaty (autorstwa m.in. Jakuba Erola, Waldemara Świerzego, Andrzeja Pągowskiego).
Co się już udało zlokalizować? Na przykład pomnik Mateusza Birkuta, wykonany na zamówienie Wajdy do filmu Człowiek z marmuru przechowywany jest w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można z kolei odnaleźć portret przodownika pracy Piotra Ożańskiego — murarza z Nowej Huty (862 proc. normy), do którego losów nawiązuje słynny film.
Syska: - Brakuje nam oryginalnych elementów scenografii i kostiumów, bo one po zakończeniu planu były najczęściej przerabiane i ponowienie wykorzystywane. Wiem, że na pewno zachowały się oryginalne stroje bohaterów "Ziemi Obiecanej". Będziemy chcieli je pokazać.
Wystawa będzie gotowa w 2019 r.